Interval and parametric linear programming and fuzzy data envelopment analysis-neural approach models with the application in Turkish banks
Aralık ve parametrik lineer programlama ve bulanık veri zarflama analizi-sinir yaklaşım modelleri Türkiye bankalarında uygulama ile
- Tez No: 545467
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada, bulanık sayıları ile etkinlik skorlarını sıralamak için yeni yaklaşımlar önerilmiştir. Çoğu bulanık veri zarflama analizi (VZA ) modelleri literatürde alfa kesimleri üzerine yapılandırılan parametrik modellerdir. VZA ' da kullanılacak olan karar verme birimleri (KVB) ve değişkenlerin seçimi, etkinlik değerleri üzerindeki yüksek etkisinden dolayı önemlidir. Teorik açıdan bakıldığında, bu çalışmanın amacı basit ve kullanışlı Bulanık VZA-CCR ve VZA-BCC modellerini geliştirmektir. Her bir KVB' nin mümkün mertebe en yüksek ve azami etkinlik puanları, bazı α-duzeyleri/değerleri için tahmin edilmiştir. Bu model, nitel faktörlerle ilişkili olan bazı sorunları belirlemeye de uygulanabilir. Önerilen metodlar dört sayısal örneğe uygulanıp bulanık VZA' nın önerilen yeni sekiz modelinin sonuçları elde edilmiş ve karşılaştırılmıştır. Türkiye'de kullanılan 18 ticari bankanın göreceli etkinlik değerlerini hesaplamak için önerilen yöntemin uygulanıp uygulanmadığı kontrol edilmiş, 2007-2016 yılları arasında 10 yıl boyunca veri toplanıp üzerinde çalışılmıştır. KVB' nin simülasyonu çok katmanlı yapay sinir ağı bellek algoritma eğitimi için kullanılması amaçlanmıştır. Bulanık CCR ve BCC modelleri ile bankaların etkinlik değerleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we have used a new approaches to obtain ranking efficiency with fuzzy data numbers which are considered. Most fuzzy data evelopment analysis (DEA) models are introduced in the literary words are parametric models structured on alpha cuts. Yet, the selection of decision making units (DMUs) and variables which would be used in DEA is rather important because of its high effect on efficiency values. From the theoretical perspective, the objective of this study is to develop a simple and effective Fuzzy DEA-CCR and DEA-BCC models. The most and maximum possible efficiency scores of each DMU are estimated a few α-cut. This model can be applied to determine many which are associated with qualitative factors. It is checked by applying the proposed method in four numerical examples are compared with the results of eight current models of fuzzy DEA. and it is checked by applying the proposed method to calculate of relative efficiency values of 18 commercial banks working in Turkey, we took data for 10 years during the period 2007-2016 and worked on their simulation of DMU using for training the multilayer artificial neural network feedforward algorithm was aimed. Fuzzy CCR and BCC model was used to calculate efficiency values of the banks.