Kalkınma ve modernleşme sürecinde Japonya örneği: Türkiye ile bir kıyaslama
Example of japan in the process of development and modernization: A comparison with Turkey
- Tez No: 545476
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH CİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Yaptığımız çalışmada Japon kalkınması arka planıyla beraber takip edilmiş ve anakronizme düşmemeye özen gösterilmiştir. Tarihsel bir gözle Japon modernleşme ve kalkınma süreçlerini izlediğimiz çalışmamızda Şogunluk dönemi, Meiji dönemi, Birinci Dünya Savaşı sonrası dönem ve İkinci Dünya Savaşı sonrası dönem ayrı ayrı incelenmiştir. Her bir dönemden diğerine geçişte nasıl süreçlerden geçildiği ve nasıl dönüşümler yaşandığı dikkatlice izlenmeye çalışılmıştır. Bu dönemler arasındaki organik ilişki ortaya çıkartılarak her bir dönemi birbiriyle eşleyen ortak değerler tespit edilmiş, bu değerlere yapılan müdahaleler sonuçlarıyla birlikte kaydedilmeye çalışılmıştır. Japon modernleşme ve kalkınma süreçlerinin birbirini nasıl beslediği izah edilmeye çalışılmıştır. Türkiye ve Japonya arasındaki tarihsel ve fiziki ortak noktalar işaretlenmiştir. Daha sonra ise Osmanlı'dan Cumhuriyet Dönemine oradan da günümüze kadar Türkiye Cumhuriyeti'nin liberal değerlerle tanışma ve modernleşme süreci incelenmiş bu süreç Japonya'daki süreç ekseninde değerlendirilmiştir. Kapitalist ve modern toplum için gerekli olan yapıları ortaya çıkarma konusunda Türkiye'nin ve Japonya'nın deneyimleri birbiriyle karşılaştırılmıştır. Sovyet modeli ve ABD modelinin Türkiye üzerine etkileri tartışılmış, kalkınma için elzem sayılan istikrarın Türkiye'deki dayanakları incelenmiştir. Söz konusu dayanak noktaları Japonya'dakiler ile karşılaştırılarak demokratikleşme ve modernleşmenin kalkınma üzerine etkisi vurgulanmıştır. Çalışmanın son kısmında ise Japonya ve Türkiye için benzer nitelikteki kalkınma ve modernleşme basamakları tespit edilmiş. Bu benzer problem ve olaylara iki ülkenin verdiği cevap ve tepkiler nedenleriyle birlikte işaretlenmiştir. Son olarak Japonya'da söz konusu problemlere üretilen cevapların rehberliğinde Türkiye için tavsiyeler üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, Japanese development was followed along with the background and attention was paid not to fall into anacronism. The Tokugawa period, the Meiji period, the post-World War period and the post-World War period were examined separately. We tried to monitor carefully how processes were carried out and how transformations were experienced in each cycle. Organic relations between these periods have been revealed and common values that map each period have been determined and these values have been recorded together with the results of the additions and interventions. However, it was tried to explain how the Japanese modernization and development process nurtured each other. The historical and physical common points between Turkey and Japan were first marked. Later, the process of meeting and modernization of the Turkish Republic with liberal values from Ottoman to Republic period to the present day has been examined and this process has been evaluated on the axis of the process in Japan. The experiences of Turkey and Japan have been compared to each other in order to uncover the structures necessary for the capitalist and modern society. The effects of the Soviet model and the US model on Turkey have been discussed and the foundations of stability, which is considered indispensable for development, have been examined in Turkey. The impact of democratization and modernisation on development has been highlighted by comparing the main points in question with those in Japan. In the final part of the study, similar development and modernization steps were determined for Japan and Turkey. These similar problems and events are marked with the answers and reactions of the two countries. Finally, in Japan, recommendations were produced for Turkey under the guidance of the answers to these problems.