Endüstri binalarında gürültünün araştırılması ve bir örneklem: Ankara'da bir preshaneye ait gürültü haritasının oluşturulması
Investigation of noise in industrial buildings and a case study: Generating a noise map of a press shop in Ankara
  1. Tez No: 545571
  2. Yazar: EZGİ DADAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Endüstri binalarında gürültü sorunu günümüzde önemini korumaktadır. Endüstri tesislerinde çeşitli sektörlerde istihdam edilen çalışanlar, işitme kaybı başta olmak üzere gürültü ile ilgili birçok riskle karşı karşıya kalmaktadırlar. Çalışma kapsamında, endüstri gürültüsü etkeni ve etkileri incelenmiş, endüstriyel gürültüden korunma amacıyla alınan tedbirler analiz edilmiştir. Türkiye'de ve dünyada endüstriyel gürültü konusunda geçerli yasal düzenlemeler incelenerek, performans kriterleri oluşturulmuştur. İç gürültü kriteri, gürültü sorunu tespit edilen bir preshane binasında, yerinde ölçüm ve haritalama yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Değerlendirme için; ortamdaki gürültü kaynakları göz önünde bulundurulup, eşdeğer sürekli ses basınç düzeyi göstergesi kullanılmıştır. Sonuç olarak iç mekan gürültü haritası değerlendirilerek, üretim hacminin önemli bir bölümünde sınır değerlerin aşıldığı yargısına ulaşılmıştır. Risk altındaki alanlar belirlenmiş ve incelenen preshane binasında kısmi pres muhafazaları ve titreşim sönümleyici malzemeler kullanılması gerektiği sonucuna varılmıştır. Bunların yanı sıra tezde, son derece karmaşık bir yapısı olan endüstri gürültüsünün değerlendirilmesine ilişkin, bina tasarımı aşamasında nasıl bir yöntemle yaklaşılacağı konusundaki bilgilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The noise problem in industrial buildings maintains its importance today. Employees employed in various industries in industrial facilities face many risks related to noise, including hearing loss. Within the scope of the study, industrial noise factor and its effects were examined and the precautions taken to industrial noise protections were analyzed. National and international regulations on industrial noise were examined and performance criteria were established. The internal noise criterion was evaluated by using on-site measurement and mapping methods in a building with noise problems. For evaluation; In view of the noise sources in the environment, equivalent continuous sound pressure level indicator is used. As a result, by evaluating the indoor noise map, it has been reached that a significant portion of the production volume has exceeded the limit values. Areas under risk have been identified and it has been concluded that partial presses and vibration damping materials should be used in the press building. In addition to this, the thesis includes information on how to evaluate the industrial noise, which has an extremely complex structure and how to approach the building design stage