Örgütsel çevikliğin kazanılmasında yapısal bilgi süreçleri ve seyahat acentalarında işletme performansına etkileri
Structural information processes in the acquisition of organizational agility and effects on business performance in travel agencies
- Tez No: 545598
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SAĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turist Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Sürekli bir şekilde değişim içinde olan çevre koşullarına hızlı ve etkili biçimde adapte olabilme gereksinimi, işletmeleri öz kaynaklara sahip olmaya ve bunu kullanabilmeye zorlamıştır. bunun neticesinde en kıymetli kaynak konumundaki enformasyona ulaşılması ve muhafaza edilerek kullanılması açısından yapısal bilgi süreçleri önem kazanmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, yapısal bilgi süreçlerinin işletmelere örgütsel çeviklik kazandırmadaki etkisinin ne olduğu ve bu iki kavramın işletmelerin performansına etkilerini incelemektir. Buna ek araştırmada katılımcı olarak yer alan seyahat acentası çalışanlarının demografik özelliklerinin çalışmanın üç ana unsurunu algılama yönündeki etkileri de irdelenmiştir. Araştırma kapsamında Akdeniz Bölgesi turizm faaliyetlerinin en yaygın biçimde gerçekleştirildiği ve seyahat acentalarının yaygın olarak bulunduğu yer olması bakımından uygulama alanı olarak seçilmiştir. Örneklemi oluşturan 500 acenta çalışanına yapılandırılmış veri toplama tekniği olan anketi uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda, yapısal bilgi süreçlerinin örgütsel çeviklik ve işletme performansı üzerinde, örgütsel çevikliğin işletme performansı üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The need to adapt rapidly and effectively to the environmental conditions that are constantly changing, forced the enterprises to own and use their own resources. As a result, structural information processes gain importance in terms of reaching and maintaining the most valuable source information. The main aim of this study is to examine the effects of structural information processes on the organizational agility of enterprises and the effects of these two concepts on the performance of enterprises. In addition, the effects of the demographic characteristics of the travel agency employees on the perception of the three main elements of the study were examined. Within the scope of the research, the Mediterranean Region has been selected as the area of application in which tourism activities are carried out most widely and where travel agencies are widely available. The questionnaire, which is a structured data collection technique, has been applied to 500 agency employees. As a result of the analyzes, it has been observed that the structural information processes have a significant effect on the organizational agility and the performance of the organization.