Alzheimer hastalığı tedavisinde kullanılabilecek yeni sentezlenmiş bileşikler ile asetilkolinesteraz enziminin inhibisyonunun incelenmesi
Investigation of inhibition of acetylcholinesterase enzyme with new synthesis compounds used in the treatment of alzheimer
  1. Tez No: 545597
  2. Yazar: MERYEM ÇAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, Alzheimer hastalığı (AH) tedavisinde kullanılması muhtemel, 2,2'- ((1E, 1'E) - ((piperazin-1,4-diilbis (propan-3,1-diil)) bis (azanilideniden)) bis (methanyliden) ) bis (4-Xfenol) [X: -H, -F, -Cl, -Br] Schiff bazı ve -Pt+4, -Pt+2 komplekslerinin asetilkolinesteraz (AChE) enzimi aktivitesi üzerine inhibisyonunun incelenmesi hedeflendi. Bileşiklerin AChE aktivitesi spektrofotometrik olarak Ellman yöntemi ile belirlendi. Yapılan deneyler sonucunda tüm bileşiklerin IC50, Ki, Km, Vmax değerleri hesaplandı ve inhibisyon türleri belirlendi. Tüm bileşiklerin AChE enzimini inhibe ettiği görüldü. En iyi inhibisyon etkisinin Pzn-Sal-5Cl-Pt+4 bileşiğinde olduğu gözlendi. IC50 değeri (3,284±1,536)×10-7M olan bileşiğimiz literatür sonuçlarıyla karşılaştırıldığında oldukça iyi bir inhibisyon etkisi göstermektedir. Komplekslerin ligantlardan daha iyi inhibisyon özelliği gösterdiği gözlenirken, Pt (IV) kompleksinin de Pt (II) kompleksinden daha iyi inhibisyon özelliği gösterdiği görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the inhibition of 2,2'- ((1E, 1'E) - ((piperazine-1,4-diilbis (propane-3,1-diil)) bis (azanilideniden)) bis (methanyliden) ) bis (4-Xfenol) [X: -H, -F, -Cl, -Br] Schiff base and -Pt+4, -Pt+2 complexes on acetylcholinesterase (AChE) enzyme activity, which is likely to be used in the treatment of Alzeheimer's disease (AD). AChE activity of the compounds was determined spectrophotometrically by the Ellman method. As a result of the experiments, IC50, Ki, Km, Vmax values of all compounds were calculated and the types of inhibition were determined. All compounds were found to inhibit the AChE enzyme. The best inhibitory effect was observed in the Pzn-Sal-5Cl-Pt+4 compound. Our compound, which has (3,284±1,536)×10-7 M IC50 value, shows a very good inhibition effect compared to the literature results. It was observed that complexes showed better inhibition than ligands, whereas Pt (IV) complex showed better inhibition than Pt (II) complex.