El-Bâbûsü'l-Vasît fî Tercümeti'l-Kâmûsu'l-Muhît (16/a-21/b, 93/a-112/b, 147/a-149b, 184/a-214b)
El-Bâbûsü'l-Vasît fî Tercümeti'l-Kâmûsu'l-Muhît (16/a-21/b, 93/a-112/b, 147/a-149b, 184/a-214b)
- Tez No: 545601
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ARSLAN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 601
Özet
Yapılan çalışma, 16. yüzyıl önemli eserlerinden olan Merkez-zâde Ahmed Efendi'nin El-Bâbûsü'l-Vasît fî Tercümeti'l- Kâmûsu'l-Muhît adlı eserinin transkripsiyonlu olarak Latin harflerine kısmi aktarımıdır. Çalışmamız esas olarak iki bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın teori kısmının ele alındığı giriş, beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, dilin tanımları yapılmıştır. İkinci bölümde; Eski Türkçeden Eski Anadolu Türkçesine kadar tarihi devirler hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde sözlükçülük geleneği ve sözlük değeri açısından El-Babȗs incelenmiştir. Dördüncü bölümde; Merkez-zâde Ahmed Efendi'nin hayatı, sanatı ve eserleri tanıtılmıştır. Beşinci bölümde; çalışmamızın konusu olan El-Bâbûsü'l-Vasît fî Tercümeti'l- Kâmûsu'l-Muhît adlı eser nüshalarıyla birlikte tanıtılmıştır. Çalışmanın ana konusunu oluşturan ikinci bölümde ise; El-Bâbûsü'l-Vasît fî Tercümeti'l- Kâmûsu'l-Muhît adlı eserin tarafım tarafımdan incelenen 16/a-21/b, 93/a-112/b, 147/a-149b, 184/a-214b bölümleri transkripsiyonlu olarak Latin harflerine aktarılan kısmı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Studies from the 16th century with major works in Merkez-zâde Ahmed Efendi's El-Bâbûsü'l-Vasît fî Tercümeti'l- Kâmûsu'l-Muhît as transcribed from the transfer of work to Latin alphabet. Our work mainly consist of two parts. In ıntroduction, in which examined the theory of this study, was formed five section. İn first section definition of the language it is made. In second section was given information about historical period between old Turkish and old Anatolian Turkish. Babüs were examined in terms of the tradition of lexicography and dictionary value in the third section. Lord Merkez-zade Ahmed's life and works of art were introduced in the fourth section. In the five section, the main subject of our work in El-Bâbûsü'l-Vasît fî Tercümeti'l- Kâmûsu'l-Muhît has been introduced together with copies of his work copy. In the study's second part of the study subjects which are the basis for the El-Bâbûsü'l-Vasît fî Tercümeti'l- Kâmûsu'l-Muhît copy departments examined by the side of my work has been given 16/a-21/b, 93/a-112/b, 147/a-149b, 184/a-214b the part transferred to the Latin alphabet as transcribed.