The security paradigm and the challenges of development in the Sahel region: The Sahel G5 and the counter-terrorism strategy
Güvenlik paradigması ve sahel bölgesinde kalkınma zorlukları: Sahel G5 ve sayı terörizması stratejisi
- Tez No: 545600
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED HÜSEYİN MERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sahel bölgesi son otuz yılda şiddet ile eş anlamlıdır. Nitekim, yoksulluk, çatışma, hızlı nüfus artışı, radikal aşırılıkçılık, gıda güvensizliği, iklim değişikliği, insan kaçakçılığı, göç ve yoksul yönetişim,“çatışma koridoru”olarak adlandırılan bölgeyi görmüştür. şiddetli aşırılıkçılık yanı sıra ilgili saldırıları. Küresel Terörizm Endeksi sıralamasına göre, Mali, Nijer ve Çad ile komşu Libya ve Nijerya, terörden etkilenen ilk 30 ülke arasında yer alıyor. Bu araştırma çatışmanın nedenlerini, etkisini, katılan aktörleri ve bölgesel devletlerden gelen yanıtın niteliğini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, Sahel bölgesinin neden çatışmaya yatkın olduğunu ve G5S'nin barış getirmesini nasıl zorlaştırdığını açıklamak için topraksız alan teorisini kullanmaktadır. Araştırma, Sahel bölgesinin Nijer ve Mali konularına vurgu yaparak örnek olay incelemeleri ile sınırlı. Veri toplamaya nitel bir yaklaşım benimser ve mevcut literatürün titiz tematik analizine dayanır. Belgelerdeki bilgileri inceledikten sonra, devam eden krize son vermede yardımcı olabilecek bazı önerilen politikaların yanı sıra birkaç bulgu bulduk.
Özet (Çeviri)
The Sahel region has become synonymous with violence over the last three decades. Indeed, poverty, conflict, rapid population growth, radical extremism, food insecurity, climate change, human trafficking, migration, and poor governance have seen the region referred to as 'the corridor of conflict.' Of concern has been the rapid increase in terror-related attacks as well as violent extremism. According to the Global Terrorism Index ranking, Mali, Niger, and Chad, as well as the neighbouring Libya and Nigeria, are among the top 30 countries affected by terrorism. This research seeks to examine the causes of the conflict, its impact, actors involved and the nature of the response from the regional states. The study uses the theory of ungoverned space to explain why the Sahel region is prone to conflict and how such space has made it difficult for the G5S to bring peace. The research is limited to the Sahel region's conflict with a specific emphasis on Niger and Mali as case studies. It adopts a qualitative approach to data collection and relied on rigorous thematic analysis of existing literature. After examining the information in the documents, we have come up with several findings as well as some recommended policies that may be useful in ending the ongoing crisis.