Ekonomik birleşmeler teorisi ve Karadeniz Ekonomik İşbirliği Bölgesi Projesi
  1. Tez No: 54579
  2. Yazar: HASAN ÇEBİ BAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Bu yüksek lisans çalışmasında, ekonomik entegrasyonlar teorisi ve Karadeniz Ekonomik işbirliği Bölgesi Projesi (KEÎB) olarak adlandırılan ekonomik işbirliğine üye ülkelerin ekonomik verileri incelenmiştir. Ayrıca sonuç bölümünde, bu işbirliğinin gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceğine ilişkin yorumlar ele alınmış ve KEİB'in geleceği öngörülmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada ilk olarak ekonomik birleşmeler teorisi ve günümüzdeki ekonomik eğilimler çerçevesinde ekonomik işbirliğinin yeri ve önemi ele alınmıştır. Sonraki bölümde üye ülkelerin genel ekonomik yapıları incelenmiştir. üye ülkelerin dış ticaretleri ise sektörler ve ülkeler itibariyle ele alınmış, bütün veriler dolar değeri ile incelenmiştir. Sonuç bölümünde, KEÎB Projesi 'nin üye ülkelere sağlayacağı refah ve ekonomik yararlar açısından büyük bir potansiyele sahip olduğu, ancak bunu engelliyebilecek sorunların varlığı tespit edilmiş ve bu sorunlara çözümler önerilmiştir. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this postgraduate work, the economic integration theory and economic data of the member countries of the economic cooperation called the Black Sea Economic Cooperation Region Project (BECR) have, been studied. And also in the conclusion part, the comments concerning whether the cooperation can be carried out or not, have been dealt with and the future of the BECR has been tried to predict. In this work, first the economic integration theory and the significance of the economic integration, in respect of the current economic tendencies have been dealt with. Then the general economic structures of the member countries have been studied. In regard to the foreign trades of those countries, they have been dealt with from the point of view of the sectors and countries, and all the data have been studied in the worth of dollar. In the conclusion part, it has been concluded that this project has a large potantiel, which will provide the member countries with prosperity and economic benefits. Yet, it's been discovered that there are some problems which can obstruct that, and some suggestions to these problems have been made. IX