Social representations of sex work and workers among socialist women
Sosyalist kadınlarda seks işçisi ve işçiliğinin sosyal temsilleri
  1. Tez No: 545823
  2. Yazar: CANSU YUMUŞAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU CİNGÖZ ULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışma, seks işçiliği ve işçilerinin sosyalist kadınlar arasındaki sosyal temsilini üç temel yaklaşımı baz alarak incelemiştir. Birinci yaklaşım Moscovici'nin Sosyal Temsiller Teorisi, ikinci yaklaşım Abric'in Çekirdek Teorisi, üçüncü yaklaşım ise Nietzsche ve Goffman'ın görüşleri üzerine kurulu olan Tiyatroda Temsil ve Performans Teorisidir. Bu üç yaklaşım, datanın değerlendirilmesi sırasında tamamlayıcı olarak ele alınmıştır. Nitel analiz yöntemi ile gerçekleştirilen ve verileri tüzüklerinde sosyalizm iddiasını taşıyan siyasi partilerden birer kadın katılımcı ile yarı yapılandırılmış derinlikli görüşmelerle elde edilen bu çalışmada seks işçilerinin temsilleri ve sosyalist örgütlerin performansları arasında bir tutarsızlık olmasının polemik temsillerdeki tutarsızlık ve kararsızlıkla ilişkili olduğu görülmüş, merkez temsil daha çok seksin toplumsal algısı ile örtüşürken çevre temsilin seks işçiliğindeki işçilik olgusuna yönelmesi bu tutarsızlıktaki temellerden biri olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the social representation of sex work and workers among socialist women based on three main approaches. The first approach is the Social Representations Theory of Moscovici, the second approach is Nucleus Theory of Abric and the third approach is Representation and Performance Theory of Theater based on Nietzsche and Goffman. These three approaches had taken in a complementary manner for the data analysis process. The data was collected from women of political parties claiming the idea of socialism in their codes with semi-structured in-depth interviews and it is analyzed with qualitative methods. It is discovered that the major inconsistencies between the representation of sex workers and the performance of the socialist groups were related to the inconsistencies of polemical representations of sex workers. The core representation of sex work is still related to the societal perspective of sex while the peripheral representation is more focused on the concept of work.