Türkiye'de 2014 yerel seçimleri: Kadın belediye başkanlarının siyasi temsil süreçleri üzerine nitel bir araştırma
2014 local elections in Turkey: A qualitative research on the representation processes of woman mayors
  1. Tez No: 545824
  2. Yazar: RUZİYE TALİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELMA TOKUROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de 2014 yerel seçimlerinde seçilen kadın belediye başkanlarının, yerel siyasi temsil süreçleri (aday adaylığı ve adaylık) ile bir kadın temsilci olarak ortaya koydukları farkları ve katkıları kadınların yerel siyasi temsili tartışmaları çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın kuramsal çerçevesini; betimleyici ve nitelikli temsil kuramları ile yerel seçimlerin aday adaylığı ve adaylık süreçleri tartışmaları oluşturmaktadır. Bu tartışmalar, yerel siyasetin karar alma süreçlerinde özne/başkan konumunda bulunan kadın belediye başkanları üzerinden örneklendirilmiştir. Araştırmanın yöntemi nitel araştırmadır. Araştırmanın verileri, 2014 yerel seçimleri ile seçilmiş 11 kadın belediye başkanı ile yapılan derinlemesine görüşmelerden ve katılımcı gözlem notlarından elde edilmiştir. Derinlemesine görüşmelerden ve katılımcı gözlem notlarından kadın belediye başkanlarının yerel seçim aday adaylığı ve adaylık süreci ile bir kadın temsilci olarak başkan/yönetici deneyimlerine ilişkin öykülerine ulaşılmış ve anlatılarının çözümlenmesinde tematik analiz kullanılmıştır. Analize göre, kadınların,“belediye başkanı”seçilme mücadelelerinin hiç kolay olmadığını, erkek rakiplerine göre çok daha fazla engellerle, zorluklarla ve tepkilerle karşılaştıkları ve bunları aşmak için çok daha fazla çalışmaları gerektiği; başkanların, kadın temsilciler olarak erkek temsilcilerden farklı özelliklerinin ve sorumluluklarının olduğu ve buna bağlı olarak belediye yönetiminde, hizmet, politika ve projelerinde farklar ve katkılar ortaya koydukları temel sonuçlarına ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : Kadın Belediye Başkanları, Betimleyici ve Nitelikli Temsil, Yerel Seçimler, Aday Adaylığı ve Adaylık Süreçleri, Kamusal/Siyasal Alan
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to analyze the local political representation processes (nomination candidacy and candidacy) and the differences and contributions of woman mayors that were elected at the 2014 local elections in Turkey as woman representatives from within the discussions about women's local political representation. Descriptive and substantive representation theories and discussions of nomination candidacy and candidacy constitute the theoretical framework of this research. These discussions are exemplified by using the woman mayors who are in subject/lead positions in the decision-making processes of local politics. Methodology of the research is qualitative. Research data comes from participant observation notes and in-depth interviews with eleven woman mayors that were elected at the 2014 local elections. Woman mayors' narratives about leadership/governorship experiences as woman representatives is accessed through in-depth interviews and participant observation notes and thematic analysis is used to parse their narratives. The analysis demonstrates that women's struggle to be elected as mayors was not easy at all and they had to work much harder to overcome the many more obstacles, difficulties, and reactions that they faced compared to their male competitors, and as woman representatives these mayors had different qualities and responsibilities from their male counterparts and accordingly they achieved different contributions through municipal administration, service provisions, policies, and projects. Keywords : Woman Mayors, Descriptive and Substantive Representation, Local Elections, Nomination Candidacy and Candidacy Processes, Public/ Political Area