Posterior üretral valvli hastaların klinik değerlendirilmesi
- Tez No: 545885
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER HAKAN POYRAZOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş ve Amaç: Posterior üretral valv (PUV) konjenital üretral obstrüksiyon ve konjenital bilateral renal obstrüksiyonun en yaygın etiyolojik sebebidir. İnsidansı yaklaşık 2500 ila 8000 erkek doğumda birdir. Bu çalişmada posterior üretral valvli hastalar retrospektif olarak değerlendirilmiş; başlangıç ve son değerlendirmelerinde glomerüler filtrasyon hızı (GFR), hipertansiyon varlığı, tanı zamanı, idrarda proteinüri varlığı, böbrek parankim kalınlığı, yapılan cerrahi işlemler karşılaştırılmış ve posterior üretral valv 'li hastalarda prognostik göstergelerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal Metod: Bu çalışmaya Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Nefroloji Bilim Dalı'nda takipte olan posterior üretral valv'li 51 hasta dahil edildi. Hastaların dosyaları retrospektif olarak incelendi. İlk tanı anındaki verileri başlangıç değerlendirmesi olarak ve en son yapılan kontroldeki verileri de son değerlendirme olarak tanımlandı. Bulgular: Çalişmaya alınan 51 hastanın 26'sı (%51) antenatal tanılı, 25'i (%49) postnatal tanılıydı. Hastaların başlangıç değerlendirmesinde tanı zamanı ortanca yaş 2 ay (1-9) olarak saptandı. Son değerlendirmede bakılan ortanca yaşları 9 yaş (5-13.5) olarak ve ortalama takip süresi 8.5 yıl (3-10.5) olarak hesaplandı. Hastalar antenatal tanı alanlar ve postnatal tanı alanlar olarak son değerlendirme glomerüler filtrasyon hizlarına göre karşılaştırıldı. Bu karşılaştırmada tanı alma zamanına göre ; son değerlendirmede GFR 'ler karşılaştırıldığında GFR ≥60 olan hastalarda antenatal tanı oranı , GFR daha düşük hastalarda postnatal tanı oranı istatistiksel açıdan anlamlı derecede yüksekti(p:0.012). Sonuç: Posterior üretral valvin antenatal tanısı ileri ki dönem böbrek fonksiyonlarının korunması açısından önemli bir belirteç olabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Posterior urethral valve is the most common etiological cause of congenital urethral obstruction and congenital bilateral renal obstruction. The incidence is around 5,000 to 8,000 in male births. The aim of this study, patients with posterior urethral valve were evaluated retrospectively; glomerular filtration rate, presence of hypertension, diagnosis time, presence of proteinuria in urine, renal parenchyma thickness, surgical procedures performed were compared in the initial and final evaluations for to determine the prognostic markers Materials and Methods: This study included 51 patients with posterior urethral valves who were followed up at Pediatric Nephrology and Rheumatology Department of Erciyes University Medical Faculty. Patients' files were evaluated retrospectively. The data at the initial diagnosis were defined as the initial assessment and the data at the last control was the final assessment. Results: Of the 51 patients included in the study, 26 (51%) were antenatal diagnosed and 25 (49%) were postnatal. At the initial evaluation of the patients, the median age was 2 months (1-9). The median age at the final evaluation was 9 years (5-13.5) and the mean follow-up was 8.5 years (3-10.5). Patients were compared according to glomerular filtration rates as the antenatal diagnosis and postnatal diagnosis. In this comparison, according to the time of diagnosis; antenatal diagnosis rate in patients with GFR ≥60 compared to GFRs in final evaluation, and postnatal diagnosis rate in patients with lower GFR was statistically significantly higher (P: 0.012). Conclusion: The antenatal diagnosis of posterior urethral valve may be an important predictor of future renal function.