Beton yüzeyde deltamethrin'in Tribolium castaneum (Herbst) (Coleoptera: Tenebrionidae) etkinliği üzerinde araştırmalar
Efficacy of deltamethrin on concrete surface for the control of the red flour beetle, Tribolium castaneum (Herbst) (Coleoptera: Tenebrionidae)
- Tez No: 545910
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜRAY FERİZLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada depolanmış tahılların önemli zararlılarından olan Tribolium castaneum ile savaşımda deltamethrin'in SC formülasyonunun beton yüzeydeki etkinliği laboratuvar ve arazi popülasyonlarında 20°C sıcaklık ve %55 orantılı nem koşullarında belirlenmiştir. Değişik uygulama sürelerinde deltamethrin'in etkinliği 0, 5, 10 ve 20 mg aktif madde / m2 dozlarında araştırılmıştır. Her bir dozda 0, 7 ve 14. günlerde belirlenen ölümler kontrol grubunda değişmezken, deltamethrin'in farklı dozlarında uygulama süresi arttıkça ölümler artmıştır. Farklı lokasyonlardan temin edilmiş T. castaneum erginlerinde deltamethrin'in beton yüzeyde 24 saat muamele süresindeki etkinliği de belirlenmiş ve lokasyonlar arasında ölümler açısından bariz bir farklılık saptanmamıştır. Araştırmada son olarak deltamethrin'in uygulamadan sonraki 0, 15, 30, 60 ve 90. günlerde T. Castaneum'a kalıcı etkinliği de araştırılmıştır. Kalıcı etkinlik genellikle zamanla azalmakta, fakat bu farklılığın özellikle yüksek dozdaki uygulamada azaldığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak deltamethrin'in T. castaneum'a karşı etkili bir insektisit olduğu ve özellikle boş depo ya da işletmelerde beton yüzeyde kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, the effectiveness of deltamethrin (SC formulation) against the laboratory and fields populations of Tribolium castaneum was determined on the concrete arena at 20oC and 55% r.h. The effectiveness of deltamethrin at the rates of 0, 5, 10 and 20 mg active ingredient/m2 was investigated at different exposure periods. In the control groups, mortalities at each dosage rate and exposure period (0, 7, and 14 days after exposure) were not changed. Contrarily, mortality times were shortened along with an increase in dosage rates. Additionally, the effectiveness of deltamethrin on the concrete arena at the different dosage rates (0, 5, 10 and 20 mg active ingredient/m2) against the different local populations of T. castaneum were also determined for 24 h of exposure. According to the results, there were no significant difference between local populations. Lastly, the residual efficacy of deltamethrin was also investigated against T. castaneum at 0, 15, 30, 60, and 90 days after treatment. Residual efficacy decreased along with the time increased after treatment. But, the differences between residual efficacies of deltamethrin were not much at the high dosage rates. As a result, it is concluded that deltamethrin was an effective insecticide against T. castaneum and it can be used in empty bins or in processing plants as surface applications.