Bazı insektisitlerin beton yüzeyde Trogoderma granarium everts'a (Coleoptera: Dermestidae) etkinliği üzerinde araştırmalar
Efficacy of some insecticides on the concrete surface against the khapra beetle, trogoderma granarium everts(coleoptera: dermestidae)
- Tez No: 665848
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜRAY FERİZLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, depolanmış tahılların önemli zararlılarından olan Trogoderma granarium'un genç ve olgun larvalarının laboratuvar ve arazi popülasyonlarına karşı deltamethrin, beta-cyfluthrin ve lambda-cyhalothrin'in farklı dozlarının beton yüzeydeki etkinliği araştırılmıştır. Bu amaçla, laboratuvar popülasyonunda beton yüzeyde insektisitlerle muamelede maruz bırakma süresi-ölüm ilişkisi ile insektisitlerin kalıcı etkinliği ve arazi popülasyonlarında beton yüzeydeki etkinliği belirlenmiştir. Laboratuvar popülasyonunda beton yüzeyde maruz bırakma süresi- ölüm ilişkisi denemelerinde her bir dozda değişik maruz bırakma sürelerinde belirlenen ölüm oranları kontrol grubunda önemli düzeyde değişmezken; insektisitlerin farklı dozlarında maruz bırakma süresi arttıkça ölüm oranları artmıştır. Elde edilen verilere göre test böceklerinde en yüksek ölümün tespit edildiği maruz bırakma süresi 28 gün olarak tespit edilmiştir. Deltamethrin, beta-cyfluthrin ve lambda-cyhalothrin'in farklı dozlarında kalıcı etkinliğinin belirlenmesi çalışmaları 0 (1 gün), 1, 2 ve 3 ay aralıklarla, değişik maruz bırakma sürelerinde yürütülmüştür. Kalıcı etkinlik çalışmalarında zamanla etkinin azaldığı tespit edilmiş, aynı insektisitin yüksek dozlarında düşük dozlara kıyasla ölüm oranlarının arttığı tespit edilmiştir. Araştırmada son olarak 28 günlük maruz bırakma süresinde farklı lokasyondan temin edilmiş T. granarium'un genç ve olgun larvaları ve laboratuvar popülasyonunda beton yüzeyde deltamethrin, beta-cyfluthrin ve lambda-cyhalothrin'in farklı dozlarında lokasyonlar arasında hassasiyette bariz farklılıklar saptanmamıştır. Deneme sonuçlarına göre T. granarium'a karşı sırasıyla deltamethrin ve beta-cyfluthrin'in 20 mg AI/m2 dozununda etkili olduğu ve beton yüzeylerde kullanılabileceği düşünülmekte olup, lambda-cyhalothrin'in ise daha düşük düzeyde ölümlere neden olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effectiveness of different doses of deltamethrin, beta-cyfluthrin and lambda-cyhalothrin on concrete surface was investigated against laboratory and field strains of young and mature larvae of Trogoderma granarium, which is one of the most important pests of stored cereals. For this purpose, the effectiveness of the insecticides depending exposure time and the residual efficacy on the concrete surface for the laboratory strain, and the efficacy against the field populations on the concrete surface were determined. While the mortality at different exposure times for each dose in the laboratory strains on concrete surface did not change in the control; as the exposure time of different doses of insecticides increaseddeath rates increased. According to the data obtained, 100% or the maximum death rates were determined for 28 day of exposure. Studies to determine the residual efficacy of deltamethrin, beta-cyfluthrin and lambda-cyhalothrin for the different doses, experiments were conducted at intervals of 0 (1 day), 1, 2 and 3 months after the application for the different exposure times. In residuall efficacy tests, it was found that the efficacy decreased over the time, and the mortality rates were found to higher at the high dose of the same insecticides compared to low dose. Finally, mortalities of young and old stage larvae of T. granarium which were obtained from 6 different locations and laboratory populations at the concrete surface deaths were slightly changed between locations. According to the results of the trials, it can be concluded that 20 mg AI/m2 of deltamethrin and beta-cyfluthrin are highly effective against T. granarium and can be used on concrete surfaces, but mortality were low at the high dose of lambda-cyhalothrin.