Okul öncesi dönem çocuklarının bilgi iletişim teknolojilerini kullanma durumlarının bazı değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of preschool children's use of information communication technologies according to some variables
  1. Tez No: 545912
  2. Yazar: DİLEK AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL YOLERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Teknolojideki hızlı gelişmeler bireylerin teknolojiye bakışları, ilgileri ve kullanım süreleri gibi bazı durumları etkilemektedir. Gelecekte teknoloji kullanımının hayatımızdaki yerinin daha fazla olacağı bir gerçektir. Günümüzde çocukların bilgi iletişim teknolojilerinin kullanımı denildiğinde akla ilk gelen bilgisayar olmaktadır. Ancak bilgi iletişim teknolojileri sadece bilgisayarlar ile sınırlı değildir. Televizyon, oyun konsolları, akıllı telefonlar, elektronik robotlar, internet, dijital fotoğraf makineleri de bilgi iletişim teknolojileri arasındadır. Bu araştırmanın amacı okul öncesi dönem çocuklarının bilgi iletişim teknolojilerini kullanma durumlarının bazı değişkenlere göre incelenmesi ve bilgi iletişim teknolojilerine ulaşılabilme durumları, kullanım süreleri gibi değişkenler ile ilgili olarak ebeveynlerinin görüşlerinin değerlendirilmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu 2016-2017 eğitim-öğretim yılında Uşak il merkezindeki sekiz anaokulunda öğrenim gören çocukların ebeveynleri oluşturmuştur. Araştırmada yöntem olarak karma yöntem kullanılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında 417 ebeveyn ile anket çalışması yapılmıştır. Daha sonra ise ankete katılan ebeveynler arasından 45 ebeveyn ile görüşülerek yarı yapılandırılmış görüşme formu doldurulmuştur. Bu formda okul öncesi dönem çocukları olan ebeveynlerin bilgi iletişim teknolojileri ile ilgili düşüncelerini belirtmeleri istenmiştir. Araştırmada Konca ve Köksalan (2015) tarafından geliştirilen, geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan“Bilgi ve İletişim Teknolojileri Veli Ölçme Aracı (BİTVÖA)”ve“Kişisel Bilgi Formu”veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Verilerin analizinde normallik testinde; gruplar arası farklılık incelenmiş, ikili gruplarda Mann Whitney U-Testi, ikiden fazla gruplarda ise Kruskal Wallis H-Testi uygulanılmıştır. Yapılan anket çalışmasına göre; ailelerin evlerinde bilgi ve iletişim teknoloji araçları olarak en fazla televizyon (%99,5) ve cep telefonu (%92,1) bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Elektronik robot ve oyuncakların ise en az bulunan bilgi iletişim teknolojileri araçlarından olduğu belirlenmiştir. Ebeveynlerin çocuklarına yönelik olarak etkinlikleri yürüttükleri alanlar ile ilgili sorulara verdikleri yanıtlar incelendiğinde çocukların en çok oturma odasında (%85,6), en az ise mutfakta (%58,0) etkinlikleri gerçekleştirdikleri ortaya konulmuştur. Çocukların etkinliklerini kiminle beraber gerçekleştirdikleri sorusunda en çok kendi kendine (%77,5), en az ise başka bir çocukla beraber (%8,2) gerçekleştirdikleri ortaya çıkmıştır. Yine yapılan anket sonucuna göre; ebeveynlerin verdikleri cevaplar doğrultusunda çocukların bilgi ve iletişim teknolojileriyle etkileşiminde beceri, kullanım x düzeyi ve sosyal yapı gibi boyutları ile cinsiyet, yaş ve ebeveyn öğrenim durumu gibi değişkenler açısından anlamlı bir farklılık görüldüğü belirlenmiştir. Ankete katılan ebeveynler arasından 45 ebeveyn ile yarı yapılandırılmış görüşme formu doldurulmuştur. Ebeveynlerin verdikleri cevaplara göre çıkan sonuçlarda okul öncesi dönem çocuklarının bilgi iletişim teknolojilerinden en çok televizyonu tercih ettikleri, günde ortalama 2-3 saat televizyon izledikleri belirlenmiştir. Ailelerin ise (%54) bu sürenin 1 saati aşmamasını istedikleri belirlenmiştir. Görüşme formundan elde edilen bir diğer sonuca göre ise ebeveynlerin BİT kullanma nedenleri iletişim (%86) iken çocukların BİT kullanma nedenleri oyun (%59) olarak belirtilmiştir. Yine yarı yapılandırılmış görüşme formunda ebeveynlerin BİT kullanma süreleri annelerin 1-2 saat (%34), babaların ise 3-4 saat (%18) olduğu ortaya çıkmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formlarının değerlendirilmesi sonucu ortaya çıkan bir diğer sonuç ise çocukların BİT tercih etme nedeni olarak oyun oynamak (%40) olduğudur. Ebeveynlere bilgi iletişim teknolojilerinin çocuğunuzla olan iletişiminize etkileri nedir? (Olumlu ya da olumsuz) sorusunu sorduğumuzda olumsuz (%53) olduğunu belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Rapid developments in technology affect people's use of technology It is a fact that the use of technology in the future will have a greater place in our lives. Nowadays, it is the computer that comes to mind when the use of information and communication technologies of children is mentioned. However, information and communication technologies are not limited to computers. Information technologies include television, game consoles, smartphones, electronic robots, internet and digital cameras. The aim of this study is to evaluate the use of information communication technologies of preschool children in terms of some variables and to evaluate the views of their parents about the variables such as the availability of information communication technologies and the duration of their use. The population of the study consisted of the parents of children who were studying in eight preschools in the city center of Uşak in the academic year 2016-2017. A survey was conducted with 417 parents. The questionnaire was completed with semi-structured interview form with parents of 45 parents. In order to complete the mixed method study, a semi-structured interview form was prepared and parents of preschool children were asked to indicate their thoughts on information communication technologies. "Information and Communication Technologies Parenting Instrument (BITAS) developed by Konca and Köksalan (2015) was used as the data collection tool in the research process. In the analysis of the data obtained as a result of the normality test; Mann-Whitney U-Test was used in bilateral groups and Kruskal-Wallis H-Test in more than two groups. As a result of the survey study, the most common information and communication technology tools in the children's homes are television (99.5%) and mobile phones (92.1%), the least electronic robots and toys, parents'responses to the areas in which children carry out activities. examined children in the living room (85.6%), the least in the kitchen (58.0%) they perform activities and children at the most (77.5%) with another child (8.2%) activities have been realized. According to the results of the survey again; There is a significant difference in terms of variables such as gender, age and parental education level in terms of skills, usage level and social structure sub-dimensions of BİTVÖA in the interaction of children with information and communication technologies. This study was prepared as a mixed method study.