Hastanelerde enerji verimliliğine yönelik tasarım parametrelerinin değerlendirilmesi ve etkinlik oranlarının iklim bölgelerine göre irdelenmesi
Assessing effectiveness of integrated building design parameters on energy performance and emissions in health care facilities by means of building energy modelling
- Tez No: 545929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Sağlık kurumlarının temel amacı; bilindiği üzere kişi, aile ve toplumların sağlıklarının korunması, geliştirilmesi, hasta olanların tedavi edilmesi ve tedavi edilenlerin geri kalan yaşamlarını sağlıklı olarak sürdürülebilmelerini sağlamaktır. İnsanların sağlık hizmetlerinden yeterince, yerinde, zamanında ve gereksiz masraflardan kaçınarak yararlanmaları önemlidir. Ancak sağlık kuruluşlarına ait binalarda enerji tüketimleri diğer ticari binalara göre çok daha fazladır ve bu nedenle de sağlık kurumlarının temel amacının aksine sağlık hizmetleri maliyeti yükselmektedir. Enerji maliyetinin azaltılmasını sağlamak maksadıyla yapılan bu çalışmada hastanelerdeki toplam enerji tüketimini azaltabilmek için, uygulanabilmesi muhtemel çözümlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda bütünleşik bina tasarımının önemli parametrelerinden olan bina yönü ve cam yüzey oranı ve ayrıca enerji tüketiminde önemli etkisi olan bina kabuğu, iklimlendirme ve aydınlatma sistemleri gibi bina bileşenlerinin iyileştirme olanakları incelenmiştir. Bu doğrultuda iyileştirmelerin her birinin uygulanması durumunda, ilgili standart ve yönetmeliklerde belirtilen asgari şartlara uygun yapılan bir binaya göre hangi oranda enerji tasarrufu elde edilebileceği farklı iklim bölgeleri için karşılaştırılmıştır. Bunun için mevcut bir hastane binası prototip olarak kullanılmış ve binanın enerji modeli EDSL TAS programı yardımıyla, standart ve yönetmeliklere uyumlu şekilde oluşturulmuştur. Daha sonra bu model referans alınarak planlanan iyileştirmelerin her birinin binanın yıllık enerji tüketimi ve emisyon oranına olan etkisi belirlenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda hastane binalarında mimari, mekanik ve aydınlatma sistemleri için uygun tasarım ve uygulamaların gerçekleştirilmesi ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması durumunda önemli oranlarda tasarruf elde edilmesinin mümkün olduğu ve emisyonların yaklaşık yarı yarıya azaltılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of health care facilities is to treat patients, enhance and maintain public health and help patients to spend a healthier life after their treatment. Yet considerably higher energy consumption rates in the healthcare facilities with respect to other commercial building types results in increased service costs, which contradicts the mentioned goals. Providing the public with adequate, proper and timely health services may not be possible without cutting down preventable operation costs. In this research, possible solutions for reducing energy consumptions of hospital buildings are investigated with the aim of decreasing the energy and consequently service costs. In this regard, a prototype hospital building is studied by developing its energy model compliant with local codes and regulations. Later, this model is used as baseline to evaluate the enhancement of integrated design parameters, like building orientation and window to wall ratio along with improvements to building systems, which have a significant impact on building energy performance, such as HVAC, lighting and building envelope systems. Moreover, effectiveness of each parameter is compared for four different climate zones. It was observed that by applying appropriate architectural, electrical and mechanical enhancements and utilizing renewable energy systems, significant levels of energy conservation could be achieved and emission rates could be cut down nearly by half.