İkizdere ilçesinde emek piyasasının yapısı ve göçle ilişkileri
  1. Tez No: 54598
  2. Yazar: ŞERAFETTİN TUĞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERSAN BOCUTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET İkizdere Doğu Karadeniz bölgesinin iç kısımlarında bulunan sahip olduğu geniş fakat üzerinde barındırdığı insanları besleme yeterliliğine sahip olmayan bir yerleşim yeridir. İlçe nüfusunun büyük çoğunluğu bu yetersizlik nedeniyle ülkenin büyük şehirlerine göç etmiştir.Nüfus sayım yıllarına göre ikizdere'nin nüfus miktarlarına bakıldığı zaman Türkiye gerçeklerine aylan olarak nüfusun sürekli azaldığı görülmektedir. Bu azalmanın en önemli sebebi göçtür. İlçenin sosyo-ekonomik yapısı yapılan bir geniş katılımlı anket sonuçlarına göre ve küçük yerleşim birimleri için hazırlanmış çalışmaların azlığına ve yetersizliğine rağmen Rize'de ve Trabzon'da bulunan kamu kurum ve kuruluşlarından elde edilen bilgiler ışığında ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu araştırma 5 bölümden oluşmaktadır. 1.Araştırmanın amacı ve metodu. 2.İkizdere ilçesinin sosyo-ekonomik yapısı. 3. İkizdere ilçesinin emek piyasasının yapısı. 4.İkizdere ilçesinde göç. 5. Genel değerlendirme ve sonuçlar. Çalışmada izlenen yöntem bu 5 bölümde İkizdere'nin şu anki durumu detaylı bir şekilde incelendikten sonra, ilçenin içinde bulunduğu problemlere çözüm önerileri sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY îkizdere is a town in the Eastern Black Sea region and has a wide field which is not enough to feed the people who live there. Because of this insufficiency, the most of its population has immigrated to big cities or metropolitan cities of Turkey. When you look at the population of îkizdere, according to the results of the census, you will see that the number of people who live there are decreasing year by year(Contrary of Turkey realities). The most important reason of this decreation is“ immigration”Although there are only a few and insufficient reports about small units like îkizdere, we have tried to explain the social-economical structure of this town according to information which had been provided from official institutions in Rize and Trabzon under the lights of the questionnaire which has had a wide participation. This survey is consist of five chapters; l.The purpose(aim) of the survey and its method. 2. Social-economical structure of îkizdere. 3. The structure of the labour market in îkizdere. 4.The immigration in îkizdere. 5. General review and conclusion. in this study we have followed this method: At the beginning, we have researched îkizdere's present situation and then we have tried to find solutions for its problems.