Of-İkizdere-Anzer vadisi florası
Flora of Of-İkizdere-Anzer valley
  1. Tez No: 33715
  2. Yazar: SALİH TERZİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHİM ANŞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Doğu Karadeniz Bölümün 'de bulunan çalışma alanı, bitki coğrafyası yönünden Holarktik Bölgenin Euro-Siberian flora alanının Colchis provensinde kalmaktadır. Bu araştırmada, iyidere Çayı vadisinde yayılan bitki taksonları saptanmış, saptanan odunsu taksonların peyzaj mimarlığı yönünden değerlendirilebilecek özellikleri belir tilmiş ve taksonların ekonomik değeri olanlar üzerinde du rulmuştur. Çalışma alanında 368 adet bitki taksonu saptan mış, bunlardan eğreltiler ve açık tohumlu bitkilerin Engler ve Davis, kapalı tohumlu bitkilerin ise Cronquist (1968) yöntemine göre sistematik dizinleri yapılmıştır. Bu takson- lardan floristik bölgeleri saptanabilenlerin % 20.3'ü Euro- Siberian, % 0.5' i Irano-Turanian, % 14.1 'i Euxine, % 3.1' i Hyrcano-Euxine, % 1.8' i Mediterranean, % 1.5' i kozmopolit olup bunlardan 12 taksonun da endemik olduğu saptanmıştır. Araştırma alanında Mor Çiçekli Orman Gülü' nün yeni bir varyetesi (Rhododendron ponticum L. subsp. ponticum var. heterophyllum Anşin) saptanmış ve bilim dünyasına kazandı rılmıştır. Anahtar Kelimeler : Flora, Avrupa-Sibirya, öksin ve Kolşik, -VI-
Özet (Çeviri)
Flora of Of-îkizdere-Anzer Valley The area under review is found in the East Black Sea region and this area is taken place in the Colchis province of the Euro-Siberian area of the Holarctic region. In this study, plant taxa of îyidere Stream valley have been determined and economical plants have been indicated. 368 plant taxa were determined in the study area. Ferns and Gymnospermae were listed sistematically according to Engler and Davis, Angiospermae have been ordered botanical ly ac cording to Cronquist's method. Some of these taxa known their plant-geography region could be ordered as follow: Flora region Percentage Euro. -Siberian 20.3 % Irano. -Turanian 0.5% Euxine 14.1% Hyrcano-Euxine 3.1 % Mediterranean 1.8% Cosmopolitan 1.5 % 12 taxa of the 368 taxa are endemic and their percent age is about 3.1 %. A new variety of Rhododendron ponticum L. subsp. pon- ticum (var. heterophyllum Anşin) is widely distributed in the study area Key Words : Flora, Euro-Siberian, Euxine and Colchis -VII-