Kat mülkiyetine konu taşınmazların yönetiminde üç boyutlu model tabanlı yaklaşım
Three dimensional model based approach in the management of real properties subjected to condominium ownership
  1. Tez No: 546017
  2. Yazar: NİDA ÇELİK ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM UZUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Ülkemizde kat mülkiyeti sistemine göre, zeminde fiilen 3 boyutlu olan binalar ve bağımsız bölümleri, 2 boyutlu planlar ile kat mülkiyeti kütüğüne tescil edilmektedirler 3 boyutlu fiziksel nesnelerin 2 boyutlu temsili, kat mülkiyeti sistemi içinde hali hazırda arsa payı hesabından bina/site yönetimine kadar birçok alanda eksik ve hatalı uygulamalara neden olmaktadır. Bu nedenle bu çalışmanın amacı; kat mülkiyeti kurulmasına esas taşınmazların, üç boyutlu model tabanlı bir yaklaşımla yönetilmesi ve mimari projelerin üç boyutlu modelleme araçları ile modellenerek kat mülkiyetinin değer esaslı kurulması, bunların sonrasında binanın yönetimi ve düşey mülkiyetin güvence altına alınması için mevcut iki boyutlu tescil sistemini destekleyen ve görsel/geometrik/semantik açıdan zenginleştiren üç boyutlu taşınmaz yönetim mekanizması için temel model oluşturmaktır. Bunun için bağımsız bölümleri tüm elemanlarıyla ele alan, geometrik olarak modelleyen, konumsal ve öznitelik özellikleri barındıran ve istenilen çıktıları sağlayan bir model ihtiyacı, metodoloji olarak Yapı Bilgi Modellemesinin (BIM) kullanılmasını gerekli kılmıştır. Henüz başlangıç aşamasında olan bir inşaat projesi belirlenerek BIM araçları ile 3 boyutlu geometrik model oluşturulmuş ve bağımsız bölümler ITRF koordinat sisteminde georeferanslandırılmıştır. 3 boyutlu yasal ve fiziksel nesneler olan bağımsız bölümlerin yönetilmesi ile ilgili oluşan problemlerin çözümü için temel bir model üretilmiştir. Kat irtifakı/kat mülkiyeti kurulmasında esas kabul edilen arsa payının 3 boyutlu geometrik bina modelleri yardımıyla bilimsel kriterlere göre belirlenmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
According to the Turkish condominium ownership system, 3D physical buildings and its condominium units are registered to the condominium ownership books via 2D survey plans. Currently, 2D representations of the 3D physical objects, causes inaccurate and deficient implementations from the determination of the land share to building management. The aim of the study is that; management of the real properties (subjected to condominium ownership) with 3D model-based approach, modeling of the architectural projects with 3D modeling tools and establishment of the value-based condominium ownership, management of the building and securing the vertical land ownership. So, the legislation was examined, spatial and attribute datas were determined. There is a model requirement that dealing with the buildings and condominium units geometrically modeling of the buildings, containing the spatial and attribute properties and providing desired outputs. So, the use of Building Information Modeling (BIM) approach was determined as a source method. A construction project which started simultaneously with the project was determined, 3D geometric model was created via BIM tools and condominium units were georeferenced. So, a based model that handled the ownership problems related with management of the 3D legal and physical objects was created. Land shares as a base requirement for the establishment of condominium ownership/easement right were determined in a scientific manner. It is determined that visual and tabular deliverables strengthened the decision-making mechanism of the building/site management.