Endüstriyel arıtma çamurlarından enerji kazanılması
Energy saving from industrial wastes
  1. Tez No: 546082
  2. Yazar: VEYSEL KARANİ AHİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada; öncelikle Adana Organize Sanayi Bölgesinden (AOSB) çıkan endüstriyel atıkların arıtma tesislerinde arıtılması sonucunda açığa çıkan atık çamuru miktarının tespiti yapılmıştır. Sonrasında yıllık miktarı belirlenen atık su çamurunun kimyasal içeriği analiz edilmiş ve kalorifik ısıl değeri hesaplanmıştır. Elde edilen veriler ve analiz sonuçları baz alınarak, mevcut durumda ağaç kabuğunun ek yakıt olarak kullanıldığı tesiste atık su çamurunun ek yakıt olarak kullanılması durumunda elde edilecek enerji ve sistem maliyetleri hesaplanmıştır. Kurutma sistemi olarak döner tamburlu termal kurutucu sistem seçilmiştir. Dekantör girişinde %2,2, dekantör çıkışında %20 kuruluk oranına sahip endüstriyel atık çamurun %80 kuruluk oranına çıkarmak ve özel dizayn kazanda yanma prosesine hazırlamak için tasarlanmış olan döner tamburlu termal kurutucu sistemin enerji hesapları da yapılarak maliyet analizi yapılmıştır. Tasarımı yapılmış olan 80 ton/gün kapasiteye sahip döner tamburlu termal kurutucu sistem hareketli ızgaralara sahiptir. Kurutucu sistemin iç çapı 2500 mm, uzunluğu 26000 mm ve eğimi %3 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; firstly the amount of waste sludge which has been released as a result of the treatment of industrial wastes from Adana Organized Industrial Zone (AOSB) in treatment plants has been determined. Afterwards, the chemical content of the waste water sludge was analysed and calorific value was calculated. Based on the obtained data and analysis results, the energy and system costs are obtained in case the waste water sludge used as additional fuel for the plan which uses the tree husk as additional fuel, in present case. A rotary drum thermal drier system was chosen as the drying system. The cost analysis was performed by calculating the energy flow of the rotating drum thermal dryer system that is designed to increase the sludge humidity to 80%, the humidity of which is 2.2% at decanter inlet and 20% at decanter outlet. The rotary drum thermal dry system with a designed capacity of 80 tons/day has moving grilles. The inside diameter of the dryer system is 2500 mm, the length is 26000 mm and the inclination is 3%.