Kağıt ve tekstil endüstrisi fabrikaları arıtım çamurundan izole edilen bakterilerin lakkaz aktiviteleri üzerine optimizasyon çalışmaları
Optimization studies on laccase activities of bacteria isolated from paper and textile industry factories treatment sludge
- Tez No: 787047
 - Danışmanlar: PROF. DR. CANSU FİLİK İŞÇEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı kağıt ve tekstil fabrikaları atıksu ve arıtma çamurlarından izole edilen bakterilerin lakkaz enzimi aktivitelerini belirlemek ve optimizasyon çalışmaları ile minimum maliyet ve enerji ile maksimum enzim aktivitesine ulaşmaktır. Bu doğrultuda, ülkemizdeki 3 farklı şehirden toplamda 5 farklı tekstil ve kağıt fabrikası atıksu ve biyolojik arıtma çamurundan izole edilen 78 adet izolat lakkaz enzimi varlığı açısından taranmış ve en fazla aktivite gösteren 8 izolat belirlenmiştir. Spektrofotometrik yöntemlerle lakkaz aktivitesi belirlenen bu 8 suştan en yüksek aktiviteyi gösteren 2 izolat ileri çalışmalar için seçilmiştir. Seçilen izolatların morfolojilerini belirlemek amacıyla yapılan çeşitli testler sonrasında moleküler temelli teknikler uygulanarak izolatlardan biri NCBI veritabanında %99,71 benzerlikle Proteus mirabilis ve diğeri %99,71 benzerlikle Bacillus atrophaues olarak tanımlanmıştır. İzolatların lakkaz enzimi aktiviteleri arttırmak amacıyla karbon kaynağı (Glikoz, Fruktoz, Sodyum Asetat, CMC, Ksiloz), azot kaynağı (KNO3, Yeast Extract, Pepton From Soybean, Bacteriological Pepton), CuSO4 derişimi (0.5mM, 1mM, 1.5mM), pH (5, 6, 7, 8, 9, 10, 11), sıcaklık (17°C, 27°C, 37°C, 47°C), inkübasyon süresi (12, 24, 36, 48, 60, 72, 96. saatler), inokulum miktarı (%0,5, %1, %1,5, %2) olmak üzere besiyeri ve kültür koşullarında optimizasyon çalışmaları yapılmış ve buradan elde edilen sonuçlara göre istatistiksel bir optimizasyon yöntemi olan Yanıt Yüzey Metodu 6 farklı değişken ve her değişkende 3 düzey olacak şekilde uygulanmıştır. Yanıt yüzey metodundan elde edilen verilere göre maksimum lakkaz enzimi aktivitesine Proteus mirabilis türü ile pH 7,77, sıcaklık 30,03oC, %0,5, CuSO4, %1,5 inokulum, % 0,5 fruktoz, % 0,082 maya özütü koşullarında ulaşılırken; Bacillus atrophaeus türü ile pH 8, sıcaklık 35,28 0C, %1,5 CuSO4, %0,5 inokulum, % 0,37 fruktoz, % 0,108 maya özütü koşullarında ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the laccase enzyme activities of bacteria which isolated from wastewater and treatment sludges of different paper and textile factories and to reach maximum enzyme activity with minimum cost and energy with optimization studies. In this purpose, 78 isolates isolated from 5 different textile and paper factory wastewater and biological treatment sludge from 3 different cities in our country were screened for the presence of laccase enzymes and the 8 isolates with the highest activity were determined. Of these 8 strains, whose laccase activity was determined by spectrophotometric methods, 2 isolates with the highest activity were selected for further studies. After various tests to determine the morphology of the selected isolates, molecularbased techniques were applied and one of the isolates was identified as Proteus mirabilis with 99.71% similarity and the other as Bacillus atrophaues with 99.71% similarity in the NCBI database. In order to increase the laccase enzyme activities of the isolates, carbon source (Glucose, Fructose, Sodium Acetate, CMC, Xylose), nitrogen source (KNO3, Yeast Extract, Pepton From Soybean, Bacteriological Peptone), CuSO4 concentration (0.5mM, 1mM, 1.5mM), pH (5, 6, 7, 8, 9, 10, 11), temperature (17°C, 27°C, 37°C, 47°C), incubation time (12, 24, 36, 48, 60, 72, 96th hours), inoculum amount (0.5%, 1%, 1.5%, 2%), medium and culture conditions were optimized, and according to the results obtained, Response Surface Method, which is a statistical optimization method, was performed in 6 different variables and 3 in each variable level has been applied. According to the data obtained from the response surface method, when the pH is 7.77, the temperature is 30.030C, 0.5% CuSO4, the inoculum amount is 1.5%, the fructose amount is 5 g for 1000 ml medium, the yeast extract amount is 0.82 g for 1000 ml medium taken, it can obtain maximum laccase enzyme activity from Proteus mirabilis and when pH 8, temperature 35.28 0C, 1.5% CuSO4, inoculum amount 0.5%, fructose amount 3.7 g for 1000 ml medium, yeast extract amount 1.08 g for 1000 ml medium taken it can obtain maximum laccase enzyme activity from Bacillus atrophaeus.