Muhasebe kültürü ve entegre raporlama farkındalığı ilişkisi
The relationship between accounting culture and integrated reporting awareness
- Tez No: 546088
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞUAYYİP DOĞUŞ DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Entegre Raporlama, hem finansal hem de finansal olmayan verilerin birlikte sunuldukları ve karmaşık olmayan bir kurumsal rapor türüdür. Entegre raporlama sayesinde, yatırımcılar bütün olarak bilgilendirilmektedir ve işletmenin gelecek performansı üzerine doğru kararlar alabilmektedir. 1988 yılında S. J. Gray, Hofstede'in kültürel boyutlarını esas alarak muhasebe kültürü değerleri adını verdiği boyutları tanımlamıştır. Uluslararası Entegre Raporlama Komitesi tarafından 2013 yılında yayınlanan Uluslararası Entegre Raporlama Çerçevesinin Gray'in muhasebe değerleriyle benzer yanları bulunmaktadır. Gray'in muhasebe değerlerine göre incelendiği zaman Uluslararası Entegre Raporlama Çerçevesinin profesyonellikten ve şeffaflıktan yana net bir eğilim içinde olduğu yorumu yapılabilmektedir. Diğer muhasebe kültürü değerlerine göre incelendiği zaman Uluslararası Entegre Raporlama Çerçevesinde net bir eğilim bulunmamaktadır. Bu çalışmadaki veriler, İzmir ilinde muhasebe mesleğini yerine getiren muhasebecilere anket tekniği uygulanarak elde edilmiştir. Bu veriler üç ayrı açıdan incelenmiştir. Muhasebe kültürü değerleri açısından incelendiğinde, muhasebecilerin profesyonellik, tekdüzecilik, tutuculuk ve şeffaflık değerlerine yakın olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Entegre raporlama açısından incelendiğinde bir çok sonuç elde edilmiştir. Muhasebeciler entegre raporlama hakkında farkındalık sahibidir. Entegre rapor uygulandığı zaman olumlu sonuçları olacağına inanmaktadırlar. Entegre raporun algılanan faydaları olumludur. Ankete katılanlar entegre raporun denetlenmesi gerektiği görüşündedirler. Muhasebeciler, yönetişimden sorumlu olanların sorumluluk kabul beyanı vermesi gerektiğine inanmaktadır. Mevcut kurumsal raporlamanın algılanan faydaları olumsuzdur. Ankete katılanlar entegre raporlama hakkında eğitim alarak bilgi edinmeyi düşünmektedirler. Son olarak, muhasebecilerin sahip olduğu muhasebe kültürü değerlerinin entegre raporlama farkındalığı üzerinde etkisi olmadığı ortaya koyulmuştur. Bağımsız iki örnek t-testi sonuçlarına göre entegre raporlama farkındalığı, muhasebe kültürü değerlerine göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
Integrated reporting is a type of corporate report in which both financial and non-financial data are presented together and it uncomplicated. Thanks to integrated reporting, investors are informed as a whole and they can make the right decisions on the future performance of the enterprise. In 1988, S. J. Gray defined the dimensions of the called accounting culture values based on the cultural dimensions of Hofstede. The International Integrated Reporting Framework that published in 2013 by the International Integrated Reporting Committee has similar aspects to Gray's accounting values. When it is evaluated according to Gray's accounting values, it can be interpreted that the International Integrated Reporting Framework has a clear trend in favor of professionalism and transparency. When it is examined according to other accounting culture values, there is no clear trend in the International Integrated Reporting Framework. The data in this study were obtained by applying a questionnaire technique to accountants who fulfilled the accounting profession in Izmir. These datas were analyzed from three different perspectives. When it is analyzed in terms of accounting culture values, it is concluded that accountants are close to professionalism, uniformity, conservatism and transparency values. Many results were obtained in terms of integrated reporting. Accountants are aware of integrated reporting. They believe that there will be positive results when the integrated report is applied. The perceived benefits of the integrated report are positive. The respondents agree that the integrated report should be audited. Accountants believe that those responsible for governance should have a statement of responsibility. The perceived benefits of existing corporate reporting are negative. Participants who attend the survey think to obtain information about integrated reporting. As a result, it has been demonstrated that the accounting culture values of the accountants do not have an impact on the awareness of integrated reporting. According to the independent two-sample t-test results, the integrated reporting awareness does not display a significant difference according to the values of the accounting culture.