Stratejik yönetim duyarlılığı ölçeği geliştirilmesi ve geçerlilik araştırması
Strategic management sensitivity scale development and validity research
  1. Tez No: 546115
  2. Yazar: MÜNİR ATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KASIMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
İşletmelerin en önemli amaçlarından biri şüphesiz elde bulunan kaynakların en etkin şekilde kullanılmasını sağlayacak plan, program, strateji ve yöntemleri geliştirmektir. Artan rekabet ve değişen talep yapısı, işletme yöneticilerinin de değişmesini kaçınılmaz hale getirmektedir. Bu değişimlere hızlı adapte olunabilmesini sağlayacak stratejilerin geliştirilmesi ve bu stratejilerin uygun yönetimsel beceriler vasıtası ile uygula-maya sunulması anahtar rol oynayan faktörlerin başında gelmektedir. İşletmelerin temel amaçlarına ulaşmaları için gerekli olan stratejilere ne düzeyde ihtiyaç duydukları, belirlenecek stratejilerin işletmeleri ne düzeyde istenilen başarı seviyesine ulaştıracağı ve yönetici davranışlarının örgüt stratejisi üzerindeki etkileri, üzerinde fazla durulmamış alanların başında gelmektedir. Bu çalışmada Türkiye'de stratejik yönetim faaliyetlerinde bulunan kamu kurumların-da, yerel yönetimlerde, özel sektörde faaliyet gösteren kurumlarda ve üniversitelerde strateji birimlerinde çalışan 320 yönetici ana kütle olarak belirlenmiştir. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen“Stratejik Yönetim Duyarlılığı Ölçeği Formu”adlı taslak ölçüm aracı vasıtasıyla elde edilmiştir. Elde edilen veriler ile boyutsallık analizleri, normallik analizleri, güvenilirlik analizleri ve yapı geçerliliği analizleri gerçekleştirilmiştir. Beşli likert ölçeği ile gerçekleştirilen ölçümler sonucunda ölçeğin 24 maddeden oluştuğu görülmüştür. Maddeler; (1) Dağıtım, Yayma ve Aksiyon Duyarlılığı, (2) Planlama Duyarlılığı ve (3) Süreç Duyarlılığı olmak üzere üç boyut altında grup-lanmıştır. Bu çalışma stratejik planlama ve stratejik yönetim alan yazınına yönetim, insan kaynaklarının etkinliği ve işletme stratejileri gibi konularda katkıda bulunmayı hedeflemektedir. İşletmelerin işe alım sürecinde adayların daha iyi tanınması, eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi ve terfi süreçlerinin yönetimi gibi konularda bu ölçekten faydalanabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main objective of the organizations is the development of plan, program, strategy and methods that ensure the most effective usage of the resources. Increased competi-tion and the changing demand structure make it inevitable to change the organization managements. Developing strategies that will ensure to adopt quickly to these chang-ing structures and applying these strategies through appropriate managerial skills are the main factors. To what extent the institutions need strategies, to what extent those strategies will enable the businesses to reach the desired success level effects the be-havior of managers. This paper uses a sample of 320 managers who are working in strategy units in the public institutions, municipalities, private sector and universities in Turkey. Data is collected via the draft scale called“Strategic Management Sensitivity Scale Form”developed by the researcher. Dimensionality analysis, normality analysis, reliability analysis and factor analysis for construct validity are performed for data processing. The results revealed that the scale has 24 items measured by a five-point Likert-type scale. The items are grouped under three factors as (1) Distribution, Dissemination and Action Sensitivity, (2) Planning Sensitivity and (3) Process Sensitivity. This improved scale is found fairly high in terms of validity and reliability. This paper aims to con-tribute to the literature on strategic management and strategic planning on managerial issues, human resource effectiveness and firms' strategies. Organizations can benefit from this scale on issues such as better recognition of people in recruitment, determi-nation of training needs and promotion process.