Bankacılık sektöründe yazılım projelerinin maliyetlendirilmesi ve uygulamaya yönelik bir örnek
Implementation of software projects in the banking sector and an example of costing
  1. Tez No: 546189
  2. Yazar: HÜSEYİN UMUT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN DİLEK ŞENGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Değişen ve gelişen teknoloji tüm sektörlerde etkisini göstermiş; işletmeleri değişen şartlara ayak uydurmaya ve rekabet güçlerini korumaları için teknolojik yeniliklere adapte olmaya zorlamıştır. Bankalar için de aynı durum geçerli olmuştur. Günümüzde, zorlu piyasa şartlarına adapte olabilmek için teknolojinin bütün imkânlarından faydalanmak bankalar için adeta bir zorunluluk halini almıştır. Her bir banka; bir yandan rakiplerinin arasından sıyrılacak farklı bir yenilik bulmak için inovasyon atölyeleri kurarken, diğer yandan yine rakiplerindeki yeniliklerden kopmamak için yoğun çaba sarfetmektedir. Yazılım projeleri genellikle karmaşık ve maliyeti yüksek projelerdir. Teknoloji geliştirmek ve gelişmeleri takip etmek, özellikle meslek konusu para olan bankalar için daha da önem kazanmaktadır. Çünkü oluşabilecek en ufak hatanın bile maddi ve manevi kayıpları çok büyük olabilmektedir. Bu bakımdan yazılım projelerinin yönetimi ve maliyetlendirilmesi bankalarda çok önemli bir konu haline gelmektedir. Çalışmanın amacı, bilgi teknolojilerinde yazılım projeleri maliyetleri konusunda ayrıntılı bir inceleme yaparak, maliyetlerin belirlenmesini açıklamaktır. Çalışmada, bir banka üzerinde yapılan uygulama ile bu şirketin yazılım projelerinin maliyetlerinin belirlenmesi ve hesaplanmasının incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Changing and developing technology has shown its effect in all sectors; it has forced enterprises to adapt to changing conditions and to adapt to technological innovations in order to maintain their competitiveness. The same was true for banks. Nowadays, it has become a necessity for the banks to benefit from all the opportunities of technology in order to adapt to the challenging market conditions. Each bank; while setting up innovation workshops to find a different innovation that will stand out from its competitors, on the other hand, it is making intense efforts not to break with the innovations in its competitors. Software projects are often complex and costly projects. Developing technology and following the developments are becoming more important for banks that have money in particular. Because even the slightest error can be material and prestige losses can be very large. In this respect, the management and costing of software projects is becoming a very important issue in banks. The aim of the study is to explain the determination of costs by making a detailed examination on the costs of software projects in information technologies. In this study, it is aimed to determine the costs and the calculation of the costs of the software projects of a company with the application had been made on a bank.