Yeniden değerleme ve Türkiye uygulaması
  1. Tez No: 54619
  2. Yazar: MEHMET BAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
02. ÖZET Ekonomik bir kavram ve sorun olarak enflasyon, ülke ekonomilerinde olduğu kadar işletmeler Özerinde de önemli derecede olumsuz etkilerde bulunur. Başta işletmenin mali durumunun bir ifadesi olan bilanço ile işletmenin mail durumda faaliyetler sonucu oluşan değişmeleri yansıtan gelir tablosu olmak üzere İşletmece düzenlenen bütün mail tablolar üzerinde bu olumsuz etki görülür. Bu etkinin söz konusu tablolar ve yansıttığı değerler yönü İle boyutunun ne kadar olacağı ise, İşletmenin sahip olduğu varlık ve kaynakların büyüklüğü İle varlık ve kaynaklarının parasal değerlerden oluşup oluşmadığına göre değişir. Zira.“fiyatlar genel düzeyinde sürekli artışlar”şeklinde ifade edilen enflasyon, mal ya da hizmetlerin doğrudan fiyatları üzerinde etkide bulunduğundan, İşletmenin sahip olduğu varlık ve kaynak unsurlarının parasal değerlerden oluşup oluşmaması veya ne kadarının parasal değerlerden oluştuğu enflasyonun etkisi açısından önem arzeder. Ülkemizde 1950'N yıllara kadar yaşanan İktisadi durgunluk, enflasyonun talep üzerindeki canlandırıcı etkileri nedeni ile durgunluğu giderici hatta kısa vadede büyümeyi sağlayıcı bir araç olarak seçilmesine neden olmuş, ancak zaman İçerisinde bu aracın dizginlenememesi ülke ekonomisi üzerinde olduğu kadar işletmelerin ekonomik yapısı üzerinde de etkisini göstererek varlık ve kaynak kalemlerinin güncelleştirilmesi ve değerlerinin cari düzeylerine eriştirilmesi konusunu gündeme getirmiştir. Bu çalışmada esas itibariyle, enflasyonun işletmelerin sahip olduğu varlık ve kaynaklar üzerindeki olumsuz etkileri ile bu etkileri gidermede yararlanılan bir yöntem olan yeniden değerleme müessesesinin incelenmesi amaçlanmış ve bu amaçla, tarihi maliyetlerle ifade edilmiş işletme değerlerine fiyat değişmelerinin etkisini gösteren ve gerekil önlemleri alarak İşletme değerlerinin gerçeği belirtmesine olanak veren muhasebe sistemleri olarak ifadesini bulan "enflasyon muhasebesi* ve bunun çeşitli uygulama biçimlerine de değinmek sureti İle söz konusu müessese açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Besides having negative effects on country's economy,inflation-as an economic term and as a problem-also has negative effects on business enterprises. This negative effect can be seen both in balance sheet wich shows the financial situation of a business enterprise and on income statement which shows the variations in company's finacial situation and also in the other statements which a company prepares. The amaunt of this effect on these statements and on the values depends on the assets and resources that the company has and also whether these resources and assets have value for money or not. Inflation has an effect on price of the goods and services and is described as“ Continuous increases in general level of prices ”Thus, whether the assets and resources of the businnes enterprises have value for money or not or how much of it has value for money is important because of the effect of inflation. The economic stagnation that occured until 1950's in our country caused inlation to be seen as a refreshing effect on demand and also the thing that prevents stagnation and helps to become bigger in the short term, but it's uncontrollable effect was seen both on the country's inflaion and on the economic situation of the enterprises.it brought the idea of making assets and resources contemporary and their value to be brought to their current level. In this study.the aim is to research the negative effects of inflation on the assets and resources of enterprises and revaluation method which is used to solve this.And this is explained by giving various applications of an accounting system which is called“ inflation accounting ”by telling the effect of price variations on business values and to take the necessary precautions to show the real business values.