İşletmelerde bilgi teknolojisi 'Trabzon Akçay Kimya Sanayi bilgi teknolojisi uygulaması?
- Tez No: 54621
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HİLMİ ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Günümüz toplumlarında özellikle sosyal, politik ve ekonomik organizasyonların gittikçe karmaşıklaşması, bunların yönetilmesi ve denetlenmesi için daha fazla veriye ve bu verilereden değişik kriterlere göre oluşturulacak bilgiye ihtiyaç duyulmasına yol açmıştır. Çağdaş organizasyonlarda ihtiyaç duyulan veri ve bilgi, hacimsel olarak gün geçtikçe büyümekte ve halihazırda bu büyümenin bir üst sınırı yok gibi görünmektedir. Bu derece büyük bir hacime ulaşan elde edilebilir veri ve bilgi öğelerinin tümünü anlamak, yorumlamak, hatırlamak zaman ve kapasite açısından imkansızdır. Ancak, bu veri ve bilgiler sistematize edilerek iş dünyasında etkin ve verimli bir biçimde kullanılabilirler. İş dünyasının veri ve bilgiye olan ihtiyacı; geçmişi hatırlayabilmek, bugünü izleyebilmek ve yarını planlayabilmek içindir. Bu amaçla veri ve bilginin iş dünyasının ihtiyaçlarını cevaplayacak şekilde modellenmesi, saklanması, işlenmesi, değişik ortamlara aktarılarak görüntülenmesi ve değişik mesafelerdeki ihtiyaç duyulan başka birimlere iletilmesi gereklidir. Bu çalışmanın birinci bölümünde bilgi teknolojisi içersinde büyük bir öneme sahip olan veri ve bilgi kavramları açıklanmış, veri ve bilgiyle ilgili olarak; veri toplama sistem ve teknolojileri, çıktı teknolojileri, saklama sistem ve teknolojileri, yazılım teknolojileri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde veri ve bilgilerin iletim ve dağıtımını sağlayan, bilgi teknolojisi içinde gittikçe önem kazanan iletişim sistem ve teknolojileri incelenerek bilgisayar iletişim ağları ayrınıtılı olarak açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise, Konunun daha iyi anlaşılmasını sağlamak amacıyla bilgi teknolojisi sistemleriyle ilgili bir uygulama yapılmıştır. Uygulamada, işletmenin kullandığı veri toplama sistemi, çıktı teknolojisi, bilgisayar donanımı ve iletişim sistem ve teknolojisi bütün ayrıntılarıyla incelenmişitir. Genel değerlendirme, sonuç ve öneriler dördüncü bölümde yer almaktadır. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY Social, political and economic organizations are getting more and more complex in today's society resulting in an ever increasing need for more and more data and information derived from it to be used in managing and monitoring those institutions. The volume of data and information is getting larger everyday and there seems to be no upper limit for that growth in volume. This makes it an almost impossible task to interpret or analyze the vast flow of information in terms of time and organizational capacity. Information has to be processed systematically in order to be used efficiently and productively in the business world. Hence, information should be modelled, stored, processed, imaged through transferring to a different medium and transferred to remote users. In the first part of this study the concepts of data and information which have vital importance in information technology are explained; data gathering systems and technology, output systems and technology, storage systems and technology, software systems and technology are introduced. In the second part, communication systems and technology utilized in transmitting and delivering information are introduced and computer communication networks are explained in detail. In the third part, an application is presented regarding information systems technology, in this application, data gathering system, output technology, computer hardware and communication systems and technology of a firm is studied in detail. Conclusions and recommendations are presented in the fourth and final section. V