Hata türü etkileri analizi ve kalite araçları kullanılarak bakır profil üretim verimliliğinin artırılması
Increasing copper profile production efficiency using error type effects analysis and quality tools
- Tez No: 546237
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN FIĞLALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma HTEA tanımı, geçmişi ve önemini içermektedir. Çalışmanın giriş kısmında kalite metodolojisinden, genel tanımından ve Toplam Kalite Yönetimi(TKY) ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Devamında TKY'nin uygulanmasında etkili bir yöntem olan HTEA kavramı ele alınmıştır. İkinci kısımda hata kavramı, hataların meydana gelme durumuna göre, sonuçlarına göre zamana göre ve nedenlerine göre gruplandırılması açıklanmıştır. Üçüncü kısımda güvenilirlik kavramının tanımlaması, analizleri, yönetimi detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Bir sonraki bölümde ise HTEA kavramının tanımı, tarihçesi, uygulanma nedenleri, uygulama aşamaları, analizin yararları ve çeşitleri yer almaktadır. Çalışma Hata Türü ve Etki Analizi'nin araç olarak kullanıldığı bir uygulama ile sonlanmaktadır. Uygulamada bakır profili üretimi yapan bir firmada verim düşüklüğü tespit edilen kritik bir prosesin iyileştirilmesi için uygulanan Pareto analizi, 5N analizi, Neden-Sonuç(Balık Kılçığı) diyagramı ve gerçekleştirilen HTEA süreci anlatılmaktadır. Temel sorun; sürecin başlangıç aşaması olan dökümün takozlar halinde kesildikten sonra, istenen şeklin bu takoza verilmesi için ekstrüzyon prese gönderilmesi aşamasında, müşterinin talep ettiği ürünün kimyasal özelliği preste ve dökümde aynı olmamasıdır. Bu sorun müşteri siparişine uygun ürün üretilmemesine ve müşteriye istenilen miktarda bakırı tekrar üretebilmek için yeniden işleme maliyetlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Darboğaz oluşumuna sebep olan hata ve nedenleri incelenmiş ve risk öncelik katsayıları(RÖS) hesaplanmıştır. Çalışmanın son aşamasında düzeltici faaliyetlerin uygulanması sonrası %41 oranında fayda elde edildiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study covers FMEA definition, history and significance. The introduction to the work includes information on quality methodology, general description and Total Quality Management. The concept of FMEA, an effective method for the implementation of TQM, has been discussed. In the second part, it is explained that the concept of error, the grouping of errors according to the occasion, the results according to the time and the reasons. In the third part, the definition, analysis and management of the concept of reliability are explained in detail. In the next section, the definition of FMEA concept, history, reasons for implementation, implementation steps, benefits and types of analysis are included. The study concludes with an application where Failure Mode and Effective Analysis are used as tools. In this study, Pareto analysis, 5N analysis, Reason-Result (Fishbone) diagram and the process of HTEA applied for the improvement of a critical process in which a low yield is detected in a firm producing copper profile is described. This problem; after the start of the process, that is to say the casting and cutting into wedges, the chemical characteristic of the product requested by the customer is not the same in the press and casting, and therefore the product is not produced according to the customer order and the customer is facing with re-processing costs. The failures and reasons of the bottleneck were examined and risk priority coefficients (ROS) were calculated. In the last stage of the study, it was observed that 41% of the benefits were obtained after the implementation of corrective actions.