Hastanelerde markalaşma süreci üzerine bir içerik analizi
A content analysis on the process of branding in hospitals
  1. Tez No: 546256
  2. Yazar: GÜLAY KALPAKÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ EKBER AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüzde işletmelerin rekabetçi piyasa koşullarında yaşamlarını sürdürebilmeleri bakımından markalaşmaları çok önemli hale gelmektedir. Özel hastanelerin de bir işletme olması nedeniyle markalaşma süreçlerini takip etmeleri, bu süreç içerisindeki adımları yerine getirmeleri önem taşımaktadır. Bu kapsamda özel hastanelerin de markalaşarak rakiplerinden ayrışması ve öne çıkmaya çalışması gereklidir. Markalaşma yolunda özel hastanelerin müşterilerin memnuniyetini dikkate alması, hizmet kalitesini ölçmesi ve yukarıya taşıması, diğer hastanelerden farklılaşması, belirli bir markalaşma stratejisi izlemesi önemli hale gelmektedir. Bu çalışmada hastanelerin markalaşma süreci ele alınmış, markalaşma sürecinde hastanelerin izlemesi gerektiği temayüllerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda İstanbul ilinde hizmet veren 5 özel hastaneye mülakat formu uygulanmış ve hastanelerin markalaşma süreçlerindeki temayülleri analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda özel hastanelerin markalaşma sürecinde ölçeklerine göre bir strateji izledikleri, literatürdeki çalışmalarda da öne çıkan temayülleri uyguladıkları kanaatine varılmıştır. Bu bağlamda çalışmaya katılan hastanelerin markalaşmaya önem verdikleri ve güncel yöntemleri kullanmaya çalıştıkları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, branding is becoming very important for businesses in terms of sustaining their lives in competitive market conditions. Since private hospitals are also a business, it is important that they follow branding processes and fulfill the steps in this process. In this context, private hospitals need to differentiate from their competitors and try to come forward. On the road to creating a hospital brand, it is important that private hospitals take into account customer satisfaction, measure and carry service quality, differentiate from other hospitals, and follow a specific branding strategy. In this study, the branding process of hospitals was discussed and it was aimed to determine the tendencies that hospitals should follow during the branding process. In this context, 5 private hospitals serving in Istanbul province were interviewed and their tendencies in branding processes were analyzed. As a result of the study, it was concluded that private hospitals followed a strategy according to their scales in the branding process and applied the prominent methods given in the literature. In this context, it was concluded that hospitals participating in the study gave importance to branding and tried to use the current methods.