Çevrimiçi ortamlarda lisansüstü uzaktan eğitim öğrencilerinin topluluk hissi, motivasyon ve akademik başarısı arasındaki ilişki (Ahmet Yesevi Üniversitesi örneği)
The relationship between graduate students' feeling, motivation and academic achievement in international environments (Ahmet Yesevi University case)
  1. Tez No: 546255
  2. Yazar: TUĞÇE ENFİYECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİL FİLİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı; çevrimiçi ortamlarda lisansüstü uzaktan eğitim öğrencilerinin topluluk hissi, motivasyon ve akademik başarıları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Betimsel ilişkisel araştırma modeli ile yürütülen çalışma Ahmet Yesevi Üniversitesi Uzaktan Eğitim Yüksek Lisans programları öğrencileri ile yapılmıştır. Araştırma 2017-2018 eğitim-öğretim yılında Ahmet Yesevi Üniversitesinde 16 farklı yüksek lisans programında öğrenim görmekte olan ve sistem üzerinden e-posta ile yollanan ölçeklere cevap veren 453 öğrenci ile ile yürütülmüştür. Öğrencilerden veri toplamak amacı ile araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”,“Çevrimiçi Öğrenme Topluluğu Hissi Ölçeği”ve“Motivasyon Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler; Betimsel İstatistiksel Analiz, Kolerasyon Analizi ve Regresyon Analizi ile istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda topluluk hissi ve motivasyon arasında bir ilişki yokken topluluk hissi ve akademik başarı arasında negatif yönde anlamlı olmayan bir ilişki saptanmıştır. Toplanan veriler ile akademik başarı ve motivasyon arasında pozitif anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Ayrıca topluluk hissi değişkeninin motivayson değişkeni üzerinde bir etkisi olmadığı görülürken, motivasyon akademik başarısının anlamlı bir yordayıcısı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; The aim of this course is to investigate the relationship between the post-graduate distance education students' sense of community, motivation and academic achievement in online environments. The study conducted with the descriptive relational research model was conducted with the students of Ahmet Yesevi University Distance Education Master programs. The research was carried out with 453 students who were studying in 16 different master's programs in Ahmet Yesevi University in 2017-2018 academic year and who responded to scales sent via e-mail.“Personal Information Form ”,“ Online Learning Community Emotion Scale”and“Motivation Scale ”prepared by the researcher were used to collect data from the students. The data obtained; Descriptive Statistical Analysis, Correlation Analysis and Regression Analysis were analyzed statistically. As a result of the research, there was no relationship between community feeling and motivation and there was a negative relationship between community feeling and academic achievement. There was a significant positive correlation between the data collected and academic achievement and motivation. In addition, it was seen that the sense of community effect had no effect on the motivayson variable, but it was observed that motivation was a significant predictor of academic success. Keywords