Kabataş–Mecidiyeköy (İstanbul) metro tünelinde yapılan jeoteknik çalışmaların ve tünel jeolojisinin 3D yöntemiyle modellenmesi
Modeling of geotechnical studies and tunnel geology with 3D methods in Kabatas–Mecidiyekoy (Istanbul) metro) tunnel
  1. Tez No: 546258
  2. Yazar: FATİH TUZLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, Kabataş – Mecidiyeköy metro güzergahının jeolojik özelliklerinin incelenmesi ve bu incelemelere bağlı olarak hem jeolojik ortamın hem de yüzey morfolojisinin üç boyutlu modellenmesini kapsamaktadır. Yapılan çalışmanın amacı, elde edilen çeşitli sayıda jeolojik ve yüzey verilerinin sayısallaştırılması ve sonuç olarak bu verilerle tümleşik bir modelin oluşturulmasını amaçlamaktadır. Güzergâhın jeolojik özelliklerini incelemek ve mühendislik deneyleri yapabilmek için 20 adet araştırma kuyusu firma tarafından açılmıştır. Çalışmada elde edilen tüm bilgilerinden tez kapsamında faydalanılmıştır. Kuyuların jeolojik ve yapısal özelliklerinin incelenmesi sonucunda, model için veri oluşturma aşaması başlanmıştır. Bu veriler sayısallaştırılarak üç boyutlu jeolojik model oluşturulmuştur. Çalışma sonucunda elde edilecek olan tümleşik modelde, ortamın jeolojik ve yüzeysel özelliklerini barındırması amaçlanmaktadır. Model oluşturulduktan sonra, modelin analizleri yapılarak, oluşturulan modelden yeni veri elde edilebilmiştir. Çalışma sonucunda sondaj kuyu lokasyon haritası, jeolojik korelasyon modeli, yüzey modeli elde edilmiştir. Sonuç olarak, çeşitli programlar yardımıyla hazırlanan model, jeolojik ve yüzey özelliklerini içeriğinde bulunduracak hale getirilmiştir. Oluşturulan bu model çeşitli bilgisayar uygulamalarında model dosyası olarak kullanılabilir ve bu modelden gerçek konumsal veriler de elde edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study includes the geological characteristics of the Kabataş - Mecidiyeköy metro line, the three-dimensional modeling of the geological environment and the surface morphology within these boundaries. The main purpose of the study is to digitize a number of obtained geological and surface data and ultimately to form an integrated model with these data. The constructive company of this project has opened 20 drillings in order to obtain preliminary information about the ground of the project area and to conduct ground tests. In this study, all borehole information was used. After examining the geological and structural properties of these boreholes, the data creation phase for the model was started. Three-dimensional geological model was created by digitizing data. The integrated model to be obtained as a result of the study is intended to accommodate the geological and superficial characteristics of the environment. After the model was formed, the model was analyzed and new data could be obtained from the model. As a result of the study, drilling well location map, geological correlation model, surface model were obtained. As a result, this model, which has been prepared with the help of various programs, has been made to contain geological and surface features. This model can be used as a model file in various computer applications and real spatial data can be obtained from this model.