Reşat Nuri Güntekin'in Dudaktan Kalbe romanındaki niteleme sıfatlarının işlevleri
The functions of qualification adjectives in Reşat Nuri Güntekin's novel is Dudaktan Kalbe
  1. Tez No: 546259
  2. Yazar: HASAN SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİRVAN KALSIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu tezde Reşat Nuri Güntekin'in Dudaktan Kalbe adlı romanındaki niteleme sıfatları incelenmiş, bu sıfatların işlevleri, romanın kurgu ve üslûbuyla olan ilişkisi açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışma Giriş, İnceleme, Değerlendirme ve Sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın konusu, amacı, önemi, kuramsal çerçevesi, yöntemi ve sınırlılıkları ele alınmıştır. Çalışmanın temelini oluşturan inceleme bölümünde niteleme sıfatlarının oluşturduğu tamlamalar,“Sıfat ve İsim Unsurunun Niteliğine Göre Sıfat Tamlamaları”ana başlığı altında incelenmiştir. Bu başlık altındaki tamlamalar“Sıfat + İsim, Sıfat + İsimlik, Sıfatımsı + İsim, Sıfatımsı + İsimlik, Sıfatlık + İsim, Sıfatlık + İsimlik”alt başlıkları halinde sınıflandırılmıştır. Değerlendirme ve Sonuç bölümünde niteleme sıfatları, geçiş sayıları ve yüzdeleri ile beraber tablo ve grafikler yardımıyla sunulmuş, elde edilen verilerden hareketle niteleme sıfatlarının işlevleri ve romanın üslubuyla olan ilişkisi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, descriptive adjectives in Reşat Nuri Gültekin's novel Dudaktan Kalbe are examined, and through that examination, the relation of these adjectives to the wording and fiction of the novel are attempted to be explained. The study is comprised of four sections: Introduction, Examination, Evaluation and Conclusion. In the Introduction section; the objective, method, and scope of the study, and theoretical information about the examination are stated. In the examination section, which constitutes the basis of the study, the determinative groups that are comprised of descriptive adjectives are examined under the main heading of“Adjective Clauses According to the Trait of the Adjective and Noun Components”. The determinative groups under this heading are classified under the subheaders of“Descriptive Adjective + Noun, Descriptive Adjective + Nominal, Adjectival + Noun, Adjectival + Nominal, Adjectival + Noun, Adjectival + Nominal”. In the Evaluation and Conclusion sections, descriptive adjectives, the number of times they are mentioned in the book and their percentages are presented on tables and graphs, and through the data obtained, the relation of the descriptive adjectives in the book to the wording in the novel is established.