Örgüt kültürü ve çalışanların örgüte duygusal bağlılıkları arasındaki ilişkiyi belirlemeye yönelik bir araştırma
A survey to determine the relationship between organizational culture and emational commitment to organization of employees
  1. Tez No: 546275
  2. Yazar: ŞENGÜL DEMİRDELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCA SÜRGEVİL DALKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma örgüt kültürü ve çalışanların örgüte duygusal bağlılıkları arasındaki ilişkiyi belirlemeye yönelik bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini İzmir ili içerisindeki küçük ve orta ölçekli 14 aile şirketinde görev alan 142 çalışan oluşturmaktadır. Araştırmada ölçek olarak Denison Örgüt Kültürü ölçeği ve Meyer ve Allen'ın Üç Boyutlu Örgütsel Bağlılık ölçeğinin Duygusal Bağlılılık boyutu kullanılmıştır. Kültür ölçeği katılım, tutarlılık, uyum ve vizyon olmak üzere 4 alt boyutu ile incelenmiştir. Bağlılık ölçeği ise duygusal bağlılık alt boyutu ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, örgütsel kültür ve örgüte duygusal bağlılığın pozitif bir ilişki içerisinde olduğu görülmektedir. Ayrıca aile işletmeleri içerisinde güçlü bir kültür yapısı oluşmuş ise, o işletmede çalışanların örgüte duygusal bağlılıklarının da yüksek olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is a research to determine the relationship between organizational culture and emational commitment of employees to organization. Sample of this study consists of 142 workers in 14 small and medium scaled family businesses around İzmir. In this study, Denison Organizational Culture Scale and Emotional Commitment Dimension of Three Dimensional Commitment Scale of Meyer and Allen is used as scale. Culture scale is examined in terms of participation, consistency, adaptation and vision. Commitment scale is examined in the way of emotional commitment sub-dimension. According to all gained results, organizational culture and organizational commitment to organization have a positive relation. Also, if there is a strong cultural structure in family businesses, high emotional commitment of employees to organization is seen in there.