Comparison of safety culture perceptions of university student groups
Üniversite öğrenci gruplarının güvenlik kültürü algılarının karşılaştırılması
- Tez No: 546353
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY DEMİREL, DR. MURAT CAN OCAKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Davranış odaklı güvenlik son yıllarda popüler bir konu olsa dahi, güvenlik kültürü seviyesini artırmak hala gelişen/yükselen bir konudur. Genç profesyoneller arasında güvenlik kültürü konusundaki farkındalık eksikliği, yalnızca güvenli bir çalışma ortamı yaratmak için değil, aynı zamanda sürdürülebilir kalkınma için de endişe kaynağıdır. Bu araştırmanın temel amacı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi'ne (ODTÜ) kayıtlı öğrenciler arasındaki güvenlik kültürünü değerlendirmek ve yönetim stratejileri ve eylem planları ile geliştirilebilecek potansiyel konuları tespit etmektir. Bu çalışmada izlenen araştırma metodolojisi, ilk çalışma ve ana çalışma olarak iki ana aşamaya sahiptir. İlk çalışma aşamasında, odak grup toplantısı, pilot çalışma ve uzman danışma oturumları ile güvenlik kültürü ölçeği geliştirilmiş ve ana çalışma aşamasında öğrenciler arasındaki güvenlik kültürü seviyesi veri toplama, verilerin açımlayıcı faktör analizi ve elde edilen sonuçların yorumlanması ile incelenmiştir. Çalışmaya ODTÜ'den toplam 471 öğrenci katılmıştır. Araştırma bulguları, öğrencilere acil durumlara hazırlık ve müdahale alanlarında yeterli bilgi ve beceri kazandırmak için büyük bir imkân olduğunu ortaya koymaktadır. Bu araştırmanın asıl yeniliği, ülkedeki üniversite öğrencileri arasında güvenlik kültürü değerlendirmesi konusunda öncü bir çalışma olmasıdır. Bu çalışmanın güvenlik kültürü alanındaki mevcut araştırma sınırlarını ilerletmesi ve Türkiye'deki güvenlik alanında bir tartışma başlatması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Although behavior-based safety has become a popular topic in recent decades, increasing the level of safety culture is still an emerging issue. Lack of awareness of safety culture among young professionals is of paramount concern not only for creating safe working environment but also for sustainable development. The main objective of this research study is to assess the safety culture among the students enrolled at Middle East Technical University (METU) and to identify potentials to be improved through management strategies and action plans. The research methodology followed in this study has two main stages as initial study and the main study. In the initial study phase, safety culture scale was developed through focus group meeting, pilot study, and expert consultations and in the main study phase, safety culture level among students was investigated through data gathering, exploratory factor analysis of the data, and interpretation of obtained results. In total, 471 students from METU participated in the study discussed herein. Research findings revealed that there is a great potential to equip students with enough knowledge and skills in the areas of emergency preparedness and response. The main novelty of this research study is that it is the pioneering study on safety culture assessment among university students in the country and it is expected to advance the current research frontiers in that area. It is also expected to start a discussion in the safety field in Turkey.