Human territorial functioning at the scale of residential environments
Egemenlik bölgelerinin konut çevresi ölçeğinde işleyişi
- Tez No: 546352
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE MÜGE AKKAR ERCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 315
Özet
20. yy.'ın ikinci yarısından itibaren ulaşım ve haberleşme teknolojilerindeki gelişmelerle birlikte kentlilerin gündelik yaşamına giren dinamizm ve hareketlilik, mekansal yakınlığın sosyal ilişkilerin kurulmasında ve sosyal donatılara erişimdeki belirleyici rolünü zayıflatmıştır. Buna karşın, bireyin yakın çevresi ile kurduğu ilişkinin ve aidiyet hissinin bireylerin bilişsel, duygusal ve ahlaki gelişiminin önemli bir parçası olduğu bilinmektedir. İnsan-mekan ilişkilerindeki bu dönüşümler günümüz kentlerini ve kent sakinlerini, mekansal denetimin yitirilmesi, kamusallığın çökmesi ve yabancılaşma problemleri ile karşı karşıya bırakmaktadır. Bu dönüşümlere paralel olarak, konut alanlarının tasarımında da belirgin değişimler gözlemlenmektedir. Günümüzde, konut alanlarının tasarımında geleneksel mahallelere özgü çevresindeki kullanımlar ile bütünleşik ve sürekliliği olan dokular yerine, toplu konut ve kapalı site biçiminde, dağınık, kendi içine kapalı, parçacı ve konut yaşamını konutun içerisi ile sınırlayan dokular üretilmektedir. Bu kapsamda, insan ve mekan ilişkilerinin hem çözümlenmesinde hem de denetlenmesinde kullanılan 'egemenlik bölgesi' kavramı mekana ilişkin aidiyet hissini güçlendiren öncül mekansal davranışlardan biri olarak ortaya çıkmaktadır. Bu bağlamda, bireylerin evlerinden sonra ikincil egemenlik bölgeleri olan ve aynı zamanda kentsel yapılı çevrenin büyük bir bölümünü oluşturan konut çevreleri kritik önem taşımaktadır. Bu araştırma kapsamında, bireylerin konut çevrelerini nasıl algıladıkları, kullandıkları ve dönüştürdükleri 'egemenlik bölgesi'kavramı çerçevesinde ve mekansal organizasyon biçimleriyle ilişkili olarak ortaya konulmuştur. Bu kapsamda, Ankara'nın Kavaklıdere semti ile Çukurambar semti karşılaştırmalı olarak incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Beginning from the late 20th century, increasing dynamism and mobility in the daily life of urban residents along with the advances in transportation and communication technologies deemphasized the decisive role of spatial proximity in the establishment of social relations as well as access to resources. Nevertheless, contact with the near home environment is still important for the cognitive, emotional, and moral development of individuals. Correspondingly, man-environment relations also took new conceptions which has left contemporary cities with the problems of loss of spatial control, diminishing sense of community and alienation. Along with this process, spatial organization of residential environments has also transformed significantly. Today, organization of residential environments in the form of continuous fabric such as in the traditional neighborhoods have left its place to formation of cellular developments in the form of gated communities and mass housing developments. Yet, residential areas are of critical importance since they form the secondary territory of urban dwellers after their homes and constitute a large portion of the urban built environment. In this regard, the concept of 'territoriality', which can be utilized in both understanding and regulating man-environment relations, emerges as one of the premise spatial behaviors that strengthen place attachment. Thus, the main aim of this research is to reveal how individuals perceive, behave and transform their near home environments in relation to the concept of 'territoriality' in different spatial layouts. For this purpose, territorial functioning will be inquired based on a comparative case study in Kavaklıdere and Çukurambar Districts in Ankara.