Küçük gecikme içeren lineer kesirli diferensiyel denklemlerin çözümü
On the solution of linear fractional differantial equations with small delay
  1. Tez No: 546458
  2. Yazar: KÜBRA KARAPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konuyla ilgili temel tanımlar ve fonksiyonlar verildi. İkinci bölümde pertürbasyon teorisi için temel tanımlar ve örnekler verildi. Üçüncü bölümde ise küçük gecikme içeren lineer kesirli diferansiyel denklemlerin çözümleri elde edildi. Kesirli diferansiyel denklemleri içeren matematiksel modeller, tam sayı mertebeli türevleri içeren matematiksel modellere göre daha yaklaşık ve gerçekçi analiz yapmamıza imkan sağlar. Aynı zamanda küçük gecikme içeren lineer kesirli diferansiyel denklemleri içeren modeller, süreçlerin geçmişinin şimdiki davranışı üzerinde olan etkisini de yansıttığı için, süreci daha iyi modeller. Bu nedenle matematik, fizik ve mühendislik gibi birçok alanda uygulaması olması bu tezde küçük gecikme içeren lineer kesirli diferansiyel denklemlerin analizini yapmaya teşvik etmiştir. Bu çalışmamızın sonucunda küçük gecikme içeren lineer kesirli diferansiyel denklemler için analitik veya yaklaşık çözümler elde ettik.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three parts. In the first chapter, basic definitions and functions are given. In the second chapter, basic definitions and examples are given for perturbation theory. In the third chapter, solutions of linear fractional differential equations with small delay are obtained. Mathematical models containing fractional differential equations allow us to perform more approximate and realistic analysis than mathematical models that include integer-order derivatives. At the same time the models including linear fractional differential equations with small delay are better since they reflect the impact of past on the current behavior. Therefore, its application in many fields such as mathematics, physics and engineering encourage us to analyze the behavior of linear fractional differential equations with small delay in this thesis. As a result of this study, we obtain analytical or approximate solutions for linear fractional differential equations with small delay.