Topology and bandwidth adaptation in optical WDM backbone networks with dynamic traffic
Değişken veri trafikli optik WDM omurga ağlarında topoloji ve bant genişliği uyarlama
  1. Tez No: 143063
  2. Yazar: AYŞEGÜL GENÇATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLENT ÖRENCİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
İletişim ağlan hergün daha çok kişiye erişiyor ve yeni bilgi değişim olanakları sağlıyor. Bunun sonucunda, özellikle veri temelli uygulamalara bağlı olarak trafik isteği hızla artıyor. Bugün, bilgisayar ağlarının bu yüksek bant genişliği isteğini karşılayabilecek başlıca teknoloji optik ağlardır. Optik ağlar iletişim ortamı olarak optik fiberleri kullanırlar ve fiberin benzersiz özelliklerinden yararlanmak için tasarlanmışlardır. Tek bir fiberin bant genişliği yaklaşık olarak 50 Tb/s'dir, bu kapasite daha dar bant ya da kanallara bölünerek ve bu kanallar eşzamanlı çalıştırılarak kullanılabilir. Bu, her kanalın farklı bir dalgaboyunda çalıştiğı ve elektronik parçaların yalnızca bir dalgaboyu kanalının istendiği gibi seçilebilen bit hızında (40 Gb/s'e kadar) çalışabildiği, dalgaboyu bölmeli çoğullama (WDM) ile gerçeklenebilir. IP'nin (Internet Protokolü) yakınsama katmam olarak başarısına ve WDM'in bantgenişliği açısından zengin bir fiziksel katman olmasına bağlı olarak, IP/WDM (Internet Protokolu/WDM) mimarisinin geleceğin kazanan kombinasyonu olacağı giderek belirginleşiyor. Bu noktada zorluk; İP yönlendirme ve kaynak yönetimi ile bağlantılı olan ışıkyolu yönlendirme, yeniden konfigüre edilebilirlik, bağışıklık, anında hizmet sağlama, izleme gibi etkileşim gerektiren konulan çözerek, iki katmanın entegre edilmesini sağlayabilecek, akıllı bir denetim ortamı tasarlamaktır. Optik ağlar için geleceğe yönelik bakış açısı iki bölüme aynlabilir: Devre anahtarlamalı ve paket anahtarlamalı. Paket anahtarlama teknolojisi hala oldukça erken aşamadadır ve birçok teknik engeller nedeniyle, çoğu araştırmacı tarafından uzak gelecekte bir olasılık olarak görülmektedir. Devre anahtarlama yakın geleceğin optik ağlarını tasarlamak için gerçekçi bir yaklaşım olarak değerlendirilmektedir. Bu tez devre anahtarlamalı optik katmanı temel almaktadır, bu nedenle ana konu dalgaboyu yönlendirmeli optik WDM ağlandır. Dalgaboyu yönlendirme optik WDM ağlarının önemli bir avantajıdır. Dalgaboyu yönlendirmeli bir WDM ağı, kaynak ve vanş düğümleri bir fiber ile doğrudan bağlı olmasa bile, optik fiberler ve ara düğümlerdeki optik anahtarlar aracılığı ile uçtan uca optik iletişim kanalları sağlar. Bu optik kanallar (ışıkyollan) fiziksel olarak ışıkyolunun üzerinden yönlendirildiği ara düğümlerde fazladan işlemi ortadan kaldırır. Bir ışıkyolunun kurulması ile iki düğüm görüntü olarak komşu durumuna gelir. Bununla birlikte, ölçeklenebilirlik ve ekonomik kaygılar nedeniyle, her düğüm çifti için bir ışıkyolu kurmak mümkün olmayabilir. Böylece, trafiğin bir kısmının, vanşa erişene kadar bir ışıkyolundan diğerine, ara düğümlerde elektronik olarak yönlendirilmesi gerekebilir; bu yaklaşım çok sıçramalı olarak adlandınlır. Işıkyollannın ayn ayn kurulması işlemi, açıkça görüleceği gibi birbirlerine bağlıdır, çünkü bir ışıkyolu doğrudan bağladığı iki uç düğüm arasındaki tek hop trafiğin yamsıra çok hoplu trafik de taşıyabilir. Bu nedenle, ışıkyolu topolojisinin (sanal topoloji)tasarımı, verilen bir trafik isteğine göre ağ kaynaklarının kullanımını ve ağ verimini eniyilemeyi hedefleyen birleşik bir problemdir. Diğer taraftan, ağdaki düğümlerin arasındaki trafik hızlan zaman içerisinde belirgin biçimde dalgalanmaktadır. Ağ kaynaklan belirli bir trafik matrisine hizmet verecek şekilde düzenlenebilir; ancak, trafik matrisinin kendisi zaman içinde değişmektedir. Bu durumda, verilen trafik isteğine -bu istek değişen bir trafik matrisinin zamanda bir kesitidir- göre eniyilenen bir sanal topoloji, farklı bir trafik isteğini aynı etkinlikle karşılayamayabilir. Bu nedenle, sanal topoloji de değişen trafiğe uyum sağlamak için değiştirilmelidir. Optik anahtarlann dinamik yapısı, bir başka ifadeyle, dalgaboylannı herhangi bir giriş fiberinden herhangi bir çıkış fiberine dinamik olarak anahtarlama yeteneği, optik katmanda^beyle^ir- değifikliğe-olanak^verir. Ba özellik, sanala topolojinin yeniden konfigürasyonu olarak bilinir. Yemden konfigürasyon problemi tanım gereği sanal topolojinin tasannu problemini de içermektedir. Bundan dolayı birçok ölçüt içeren bir eniyileme problemidir, ve sanal topoloji tasarımına karşıt olarak çevrimiçi çözülmesi gerekmektedir. WDM ağlan geçen on yılda popüler bir araştırma alanı olmuş ve tasanm, yönlendirme, kaynak ayırma ve yeniden konfigürasyon problemlerini çözmek için birçok algoritma önerilmiştir. Bu tezin amacı geniş alanlı WDM ağlanmn yeniden konfigürasyonu için yeni bir bakış açısı ortaya koymaktır. Bu amaç, önceki yaklaşımlann geleneksel bakış noktasından kaynaklanan problemler ile motive edilmektedir. Genel bir kabul olarak, yeniden konfigürasyon konusundaki çalışmalar, konfigürasyon karannm ani verildiği, bir olay ile tetiklendiği, ve bunun sonucunda sanal topoloji değişikliğinin kesintili bir süreç olduğu kanısına dayanmaktadır. Bu bakışta Ti trafik matrisi için tasarlanmış bir V\ sanal topolojisi, trafik T2 matrisine değişene kadar aynı kalır, bu yeni matris yeni bir V2 sanal topolojisinin tasarlanmasını tetikler. Diğer yandan, önceki çalışmalar uygun bir tetikleme mekanizması, yani bir omurga ağında sanal topolojinin konfigürasyonu karanmn ne zaman ve nasıl verileceğine ilişkin bir yöntem geliştirme konusunda yetersiz kalmıştır. Bu iki aşamalı yaklaşımda bir diğer problem ise, gelecekteki trafiğin bilindiğinin varsayılmasıdır. Pratikte, esnek bir konfigürasyon yöntemi dinamik trafik ile, gelecekteki trafik beklenen trafik matrisinden farklı bile olsa, başa çıkabilmelidir. Buna ek olarak, yeniden konfigürasyon karmaşık bir problem olduğundan, önerilmiş olan yöntemlerin çoğu yerel arama yöntemi olmalanna rağmen, küçük boyda ağlar için kullanışlıdır. Büyük ağlar için, optik katmanın çevrimiçi konfigürasyonunu sağlayacak, kolay ve etkin algoritmalara gereksinim duyulmaktadır. Gerçek ağlarda yapılan gözlemler, düğümler arasındaki trafiğin zaman içinde belirgin biçimde değiştiğini göstermektedir. Trafiğin en yüksek olduğu andaki (yoğun saatler) hız ile en düşük olduğu andaki (yoğun olmayan saatler) hızın farkı genelde oldukça farklıdır. Bundan dolayı, yeniden konfigürasyon bant genişliğinin ekonomik kullanımı açısından oldukça faydalı olabilir. Trafik hızında iki tür değişkenlik olduğu gözlenebilir, kısa vadeli değişimler (genelde saniye ya da dakika mertebesinde) ve uzun vadeli değişimler (genelde saatler). Yeniden konfigürasyonun nedeni olan uzun vadeli değişimlerde, düğümler arasındaki trafik miktan sürekli ve yumuşak bir şekilde değişir. Bu yüzden, topolojiyi yumuşak bir biçimde değiştiren bir sanal topoloji yeniden konfigürasyon mekanizması, bu tür bir trafik davranışı olan omurga ağlannda yararlı olabilir. Dinamik trafik altındaki WDM ağlannda sanal topolojiyi yeniden konfigüre etmek için bu tezde önerilen yeni bakış açısı sanal topoloji uyarlama olarak adlandınlmıştır. Burada, problem önceki geleneksel iki aşamalı yeniden konfigürasyondan farklı olanyeni bir yaklaşımla tanımlanmıştır. Yeni yaklaşım yeniden konfigürasyonu gözleme ve ayarlamaların kesintisiz bir süreci olarak görmektedir. Bu yaklaşım trafik tahminleri ve kritik tetikleme kararlarına olan gereksinimi ortadan kaldırmakta, aynı zamanda gürbüzlük ve hız sağlamaktadır. Bu tezde tanıtılan yeni yaklaşım öncekilere karşıt olarak tek aşamalı konfigürasyon olarak görülebilir. Yeni yaklaşım sanal topolojide küçük değişikliklerin olabildiği sürekli gözlem-ayar çevriminden oluşmaktadır. Her ışıkyolundaki trafik sürekli olarak gözlenmekte ve bir değişiklik gerektiğinde sanal topolojiye yeni bir ışıkyolu eklenmekte ya da burada olan bir ışıkyolu çıkarılmaktadır. Uyarlama süreci, sistem verimliliğinde gözle görülür bir düşüş olmasını beklemek ve bundan sonra tüm sanal Problemin bu yeni tanımı ile amaç trafiğin tahmin edilebilirliği, kritik tetikleme kararlan ve karmaşık yeniden konfigürasyon algoritmalarından kaynaklanan gecikme sorunlarının çözümüne olanak vermektir. Temel hedef gerçek omurga ağlan için pratik olan bir yöntem elde etmektir. Yeni uyarlama yönteminin temeli sanal topolojiye gerektiği zaman basit ayarlamalar uygulamaktır. Ağ trafiği üzerinde yapılan periyodik ölçümler ışıkyollannın yükleri hakkında bilgi sağlamaktadır. Bu bilgi ayarlamanın gerekli olup olmadığına karar vermek için kullanılır. Temel olarak, bir sıkışıklığa rastlandığında, yani bir ışıkyolunun yükü tehlikeli biçimde yükseldiğinde yeni bir ışıkyolu eklenmekte, bir ışıkyolu etkin olarak kullanılmıyorsa yani yükü çok düşükse o ışıkyolu kaldınlmaktadır. Böylece, bu yöntem ışıkyollanna trafik yükünü uygun şekilde dağıtmaya, ve yük dengesi bozuldukça düğümler arasındaki bağlılığı düzenlemeye çalışmaktadır. Işıkyolu kullanımının etkinliğini saptamak için iki sistem parametresi tanımlanmıştır: Yüksek eşik Wh ve alçak eşik Wl. Işıkyollanndaki trafik yükleri, tipik olarak birkaç yüz saniye uzunlukta olan her m gözlem aralığı sonunda ölçülür. Bir gözlem aralığı sonunda bir ya da daha fazla ışıkyolunun yükü Wjy'dan büyükse yükü azaltmak için yeni bir ışıkyolu kurulur. Bir ışıkyolundaki yük WVnin altına düştüğünde bu yol bir koşula bağlı olarak kaldınlır: Sözkonusu ışıkyolunu kullanan trafiğin yönlendirileceği başka bir yolun bulunması. Önerilen yöntem bir ISP tarafından sanal topolojisinin işletim masrafım, yalnızca tam anlamıyla gerekli gördüğü miktarda ışıkyolunu kiralayarak, enaza indirgemek için kullanılabilir. Önceki yeniden konfigürasyon ve sanal topoloji tasarlama çalışmalan, genellikle sanal topolojideki ışıkyolu sayısını maksimize etmektedir. Bu yöntemlerin amacı en fazla miktarda trafik taşıyabilmek için mümkün olan tüm ağ kaynaklannı kullanmaktır. Diğer yandan fiber altyapısı ISP' e ait olmayabilir, bu durumda ISP ışıkyollannı kiralamalıdır. Bu gerçek dünyada sık rastlanan bir iş modelidir, bu nedenle topoloji tasarım ve yeniden konfigürasyon yöntemlerinin ekonomik çözümler sağlamasına gerek duyulmaktadır. Yem uyarlama yöntemi bu anlamda da yenilik getirmektedir, çünkü yalnızca gerekli olan ışıkyollannı canlı tutmaktadır. Yeni uyarlama yöntemi önceki yöntemlerle kıyaslandığında işlem karmaşıklığı açısından daha basittir. Bir yeniden konfigürasyon yöntemi için basitlik yaşamsal bir öneme sahiptir çünkü sürecin çevrimiçi işlemesi gerekmektedir. Bu çalışmada uyarlama yöntemi önce formel olarak bir kanşık tamsayılı lineer program (MTLP) olarak ortaya koyulmuştur. Bu MTLP formülasyonu çözülerek yem uyarlama yönteminin başarımı daha önceki bir yeniden konfigürasyon yöntemi (optimal rekonfigürasyon) ile karşılaştınlmıştır. Bu karşılaştırmanın sonuçlan,uyarlama yönteminin topolojiyi optimal rekonfigürasyona kıyasla çok daha az ışıkyolu değişikliği yaparak uyarlayabildiğim göstermektedir. Büyük ağlarda, yeniden konfigürasyon için optimal çözümü bulmayı hedefleyen formülasyonlan çözmek çoğunlukla olanaksızdır, bu nedenle sezgisel (heuristic) yaklaşımlara gerek vardır. Bundan dolayı, bir sonraki aşamada, önerilen sanal topoloji uyarlama yöntemi için sezgisel bir algoritma geliştirilmiştir. Uyarlama yaklaşımının uygunluğunu araştırmak ve çeşitli sistem parametrelerinin etkisini ortaya çıkarmak için benzetim deneyleri yapılmıştır. Uyarlama yönteminin değişik yönlerini ortaya çıkarmak için, ardışıl uyarlama adımlan arasındaki ortalama süre, trafik ağırlıklı ortalama hop uzaklığı, sanal topolojideki ışıkyolu sayısı ve [Wl, Wh] aralığı uygulanmıştır. Bu ölçütler aracılığıyla sistem parametrelerim, yani yüksek eşik, alçak eşik ve gözlem aralığının uzunluğunu değiştirmenin etkileri incelenmiştir. Bu deneyler, algoritmanın yük değişimlerine beklendiği gibi tepki verdiğini, ve iki ana sistem parametresi yüksek ve alçak eşiklerin, önerilen uyarlama yönteminin çalışmasını ayarlamada etkin olarak kullanılabileceğini göstermiştir. İkinci bir katkı olarak bu tez CATZ (Capacity Allocation with Time Zones) adı verilen bir bant genişliği uyarlama yöntemi önermektedir. Bu yöntem dünya çapında bir WDM omurga ağım ekonomik bir şekilde işletebilmek için günlük trafik dalgalanmaları ve zaman dilimi temelli trafik kaymalarından yararlanmaktadır. Bu yöntemde ana varsayım yakın gelecekte bant genişliği pazarlarının hizmet sağlayıcılara hızlı çevrimiçi bant genişliği atamaya izin vereceğidir. Burada, bir IP/WDM ağındaki yeniden konfigürasyon problemi, gelişmekte olan bant genişliği pazarları ve bant genişliği kiralamada değişik hizmet tipleri ile ortaya çıkan yeni zorlukların ışığı altında, bir ISP'nin bakış açısından araştınlmaktadır. Sanal topoloji tasarımı üzerindeki önceki çalışmalar ışıkyolu bağlılığının yüksek miktarda trafik taşıyabilmesi için İP trafiğini uygun olarak yönlendirme konusunda yoğunlaşmaktadır. Bu çalışmalar bir ışıkyolu için sabit bir kapasite varsaymakta ve dalgaboyu altı bant genişliklerini gözönüne almamaktadır. Bunlar ayrıca ISP'nin amacı, yani ağ masrafını enaza indirerek yüksek kar sağlamak ile de çelişmektedir; çünkü uygun ve ekonomik bir çalışan ışıkyolu kümesi yerine mümkün oldukça çok sayıda ışıkyolu kurmaya çalışmaktadırlar. Ağ uyarlama çalışmaları tasarım çalışmalarına bu her iki konuda da benzerlik gösterirler ve bu tip çalışmaların gelecekteki gerçek ağlara uygulanmaları zordur. Bu çalışmada IP/WDM omurga ağlarında bant genişliği atama ve bant genişliğini yeniden konfigüre etmek için ekonomik bir yöntem araştırılmaktadır. İP trafiği oldukça dinamiktir, ancak bir omurga ağında, trafiğin üstüste binmesine bağlı olarak, bu dinamiklik yumuşar ve belirli bir şekle sahip günlük bir profil izler. WDM teknolojisi ile bu özellikten faydalanılabilir, çünkü dalgaboyu yönlendirmeli WDM ağlan optik anahtarlan düzenleyerek ağ topolojisini (bağlılık ve bant genişliği) ayarlayabilen esnek bir altyapı sunmaktadır. Diğer yandan, dünya çapında bir ağın trafik yapısı incelendiğinde, dinamikliğin başka bir boyutu görülebilir: trafik zaman dilimlerine göre kayar. İki düğüm arasındaki tipik bir trafik profili, tepenin gün ortası civannda olduğu ve vadinin sabahın erken saatlerine rastladığı (örneğin 03.00) sinüzoidal bir şekil izler. Dünyanın değişik bölgeleri farklı zaman dilimlerinde bulunduğundan her düğüm bulunduğu bölgenin zaman dilimine uygun olarak değişen bir trafik yaratır. Bu yeni dinamik yapı göz önüne alındığında ağın bant genişliği masrafi sanal topolojinin tasarım aşamasında bile azaltılabilir. Bu tezdeki çalışma, ışıkyolukapasitelerini yeniden konfigüre ederek bant genişliği masrafında önemli düşüşler elde edilebileceğini göstermektedir. CATZ yönteminde kanallar üzerlerinden akan trafik miktarım ölçmek amacıyla periyodik olarak gözlenir, ve kanalların bir sonraki zaman aralığındaki bant genişlikleri bu yüklere göre belirlenir. Bu yöntemde kanal kapasitelerinin değişmesine izin verilmektedir, çünkü alttaki iletim sistemi, optik anahtarlar ve küresel taşıyıcıların çevrimiçi bant genişliği hizmeti sağladığı varsayılmaktadır. Bant genişliği pazarları OC-3, OC-12, OC-48 ya da OC-192 kapasitelerinde optik kanallar sağlayabildiklerinden kanal kapasitelerinde adım artırma ve azaltma miktarları OC-l'in katlan olabilir, yeterli sayıda alıcı ve verici olduğu sürece düğümler arası paralel kanallar da kurulabüir^¥em yaklaşım, ağın ban^genişliği masrafı başatım^ ölçütü olarak kullanılarak, iki statik bant genişliği atama yöntemiyle karşılaştınlmıştır. Deneyler trafiğin dinamikliğini dikkate alan bir bant genişliği uyarlama yöntemi kullanılarak masrafta önemli iyileştirmeler elde edilebileceğini göstermektedir. Sonuç olarak bu tez, sanal topolojinin yeniden konfigürasyonu problemini, kesintisiz bir süreç olarak ele alındığı yeni bir perspektife taşımaktadır ve bu yeni yaklaşımı kullanarak hızlı çevrimiçi topoloji uyarlama için iki yeni yöntem önermektedir. Bu tezde elde edilen sonuçlar uyarlanabilir WDM omurga ağlarını kurmak için cesaret vericidir, çünkü ağ kaynaklarını uygun şekilde yönetebilen basit ve etkin algoritmaların tasarlanabileceğim göstermektedirler. Bu çalışmada tanıtılan yeni bakış açısı olan yeniden konfigürasyon yerine uyarlama, ağ yöneticileri için daha etkin yeni yöntemlerin tasarımına öncülük yapabilir.
Özet (Çeviri)
Communication networks reach more people everyday, providing new means of information exchange. Consequently, traffic demand is growing rapidly, mainly due to data-centric applications. Today, the major technology that is promising to meet this high bandwidth demand of networks is optical networking. Optical networks use optical fibres as transport medium and they are designed to exploit the fibre's unique properties. The bandwidth of a single fibre is nearly 50 Tb/s, which can be used by dividing it into smaller bands or channels, and using these channels concurrently. This is accomplished by wavelength division multiplexing (WDM), where each channel operates at a different wavelength and the electronic equipment should operate only at the bitrate of a wavelength channel (up to 40 Gb/s), which can be chosen arbitrarily. It is becoming clear that IP-over- WDM (Internet Protocol over WDM) architecture will be the winning combination of the future, due to the success of IP as a convergence layer, and WDM as a bandwidth-rich physical layer. The challenge is to design an intelligent control plane that could realise the integration of the two layers, by solving interactive issues, such as, lightpath routing coupled with IP routing and resource management, reconfigurability, survivability, online service provisioning, monitoring. The future's perspective for optical networking can be divided into two categories: Circuit switched, and packet switched. Packet switching technology is still in a very early stage, seen as a far future possibility by most researchers, because of several technical obstacles. Circuit switching is considered to be a realistic approach to design the optical networks for the near future. This thesis is based on a circuit switched optical layer, i.e., the main topic is wavelength-routed optical WDM networks. Wavelength-routing is a major advantage of a WDM optical network. A wavelength-routed WDM network can provide end-to-end optical communication channels through optical fibres and intermediate nodes with optical cross-connects, even the source and destination nodes are not connected by a fibre directly. These optical channels (lightpaths) eliminate extra signal processing at intermediate nodes along the physical path through which the lightpath is routed. With the set up of a lightpath, two nodes become virtually neighbors. However, it may not be possible to establish a lightpath for every node pair, because of scalability and economic concerns. Hence, some traffic may need to be switched electronically from one lightpath to another at intermediate nodes until it reaches its destination; this approach is called multi-hopping. The processes of setting up individual lightpaths are clearly related to one another since a lightpath may carry multi-hop traffic besides the single-hop traffic between the two nodes it directly connects. For this reason, the design of the lightpath topology (virtual topology) is a combined problem of optimizing the use of network resources and network throughput, for a given traffic demand.On the other hand, the traffic rates between node pairs of a network fluctuate distinguishably over time. The network resources can be arranged to accommodate a specific traffic matrix; however, the traffic matrix itself changes through time. In suc