Genel amaçlı mikro denetleyici tabanlı iki kanallı örnekle-tut devre tasarımı
General purpose microcontroller based two-channel sample and hold circuit design
- Tez No: 546464
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında, uyarma sinyali sonrası örnek malzemenin tepkisinin ölçülmesinde kullanılmak üzere genel amaçlı mikrodenetleyici kontrollü iki kanallı örnekle-tut devresi tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Tasarımı gerçekleştirilen mikro denetleyici kontrollü iki kanallı örnekle-tut sistem donanımı PIC18F4550 mikro denetleyicisi ile oluşturulmuş, yazılımında mikrobasicpro kullanılmıştır. Gerçekleştirilen sisteme test amacı ile ilk olarak üçgen dalga formundaki örnek sinyal uygulanmıştır. Sonrasında kesikli aydınlatma altında çalışan genellikle kadmiyum sülfid (CdS) tabanlı ışığa duyarlı direnç (LDR) çıkış bilgisi ile test edilmiştir. Her iki durumda da seçilen zaman pencerelerine karşı gelen değerlerin gerçek değerler ile uyum içinde olduğu görülmüştür. Tasarımı gerçekleştirilen bu sistem; 1 µs ile 1s aralığında (1, 2, 4, 8, 10, 20, 40, 80, 100, 200, 400, 800 µs ve 1, 2, 4, 8, 10, 20, 40, 80, 100, 200, 400, 800 1000 ms) 25 farklı zaman tabanından seçilen zaman kullanarak hızlı değişim gösteren decay (boşalma) sinyallerinin gözlenmesinde kullanılabilir. Gerçekleştirilen sistemde tuş takımı ile 25 farklı zamandan istenilen zaman ve yükselen/düşen kenar seçilerek ekranda hem şeçimler hemde yükselen/düşen kenar eğrisinin elde edilmesinde kullanılan voltaj değerleri görülmektedir. Ölçüler bu voltaj değerleri USB ile bilgisayar ortamına aktarılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a general purpose microcontroller controlled two channel sample-hold circuit was designed and performed to measure the reaction of sample material after excitation signal. The microcontroller controlled two-channel sample-hold system hardware, which was designed, was created with PIC18F4550 microcontroller and microbasicpro was used in its software. For the purpose of testing, the sample signal in the triangular waveform was applied to the system. It was then tested with the output information of cadmium sulfide (CdS) based photosensitive resistance (LDR), which operates under discrete lighting. In both cases, the values corresponding to the selected time windows were in agreement with the actual values. This system is designed; 1 µs to 1s range (1, 2, 4, 8, 10, 20, 40, 80, 100, 200, 400, 800 20s and 1, 2, 4, 8, 10, 20, 40, 80, 100, 200 , 400, 800, 1000 ms) can be used to observe decay signals that change rapidly using the time selected from 25 different time bases. In the system realized, the desired time and rising / falling edge are selected from 25 different times with the keypad and the display shows both the selections and the voltage values used to obtain the rising / falling edge curve. These measured voltage values can be transferred to the computer via USB.