Sanayi artığı tane fasulyenin (Phaseolus vulgaris L.) tavukların genel performansı ve yumurta iç-dış kalite özelliklerine etkisi
The effects of grain common bean by-product (Phaseolus vulgaris L.) on general performance, internal and external egg quality characteristics of laying hens
- Tez No: 546465
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN ÇALIŞLAR, PROF. DR. MESUT KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmada, sanayi artığı tane fasulyenin (Phaseolus vulgaris L.), tavukların canlı ağırlık, yem tüketimi, yemden yararlanma, yumurta verimi, yumurta iç-dış kalite özellikleri ve yumurta sarısı toplam yağ asitleri oranına etkileri incelenmiştir. Tesadüf parsellerine göre düzenlenen araştırma, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Ziraat Fakültesi Hayvan Deneyleri Etik Kurulu'na ait kümeste, toplam 84 adet kahverengi Lohman ırkı tavuk (37 hafta) ile yürütülmüştür. %0 ham fasulye (HF;kontrol), %10 HF, %20 HF, %30 HF, ile %10 otoklavlanmış fasulye (OF), %20 OF ve %30 OFB olmak üzere toplam yedi adet rasyon kullanılmıştır. Tavuklara yem ve su ad libitum olarak verilmiş, günlük toplam 16.5 saat aydınlık, 7.5 saat karanlık uygulanmıştır. Araştırma 63 gün sürede tamamlanmıştır. Araştırmada, farklı muamelelerin deneme sonu canlı ağırlık, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı, yumurta verimi, yumurta ağırlığı, kabuk kırılma direnci, şekil indeksi, sarı indeksi, yumurta toplam doymuş yağ asitleri, toplam doymamış yağ asitleri (MUFA ve PUFA) oranına etkisi önemli (P0.05) bulunmuştur. Bu araştırmada, ham ve ısıl işlem uygulanmış sanayi artığı tane fasulyenin yumurtacı tavuk yemlerinde %30 oranına kadar kullanılmasının tavukların genel performansı, ölüm oranı ve yumurta özellikleri üzerinde herhangi bir olumsuzluğa neden olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of grain common bean by-product (Phaseolus vulgaris L.) on live weight, feed intake, feed conversion ratio, egg production, egg internal-external quality traits and egg yolk fatt acid profiles in laying hens were examined. The research design was a completely randomized design and conducted in Research Unit of the Kahramanmaraş Sütçü Imam University (KSU) Experimental Animal Local Ethic Committee. The material of the experiment consists of 7 treated groups and each group has ten replications. Each replication has one laying hen and, 84 laying hen (37 weeks) were used in study. Unlimited water and feed were given. Including daylight total daily illumination time of 16.5 hours. Sixty three days long study, the effects of treatments on changes in final live body weight, feed intake, feed conversion ratio, egg production, egg weight, shell strength, shape index, yolk index, yolk total saturated fatty acids and yolk total unsaturated fatty acids (MUFA and PUFA) were significant (P< 0.05), but the effects of treatments on total initial live body weight, shell weight, shell thickness, albumen index, Haugh unit, yolk colour fan value, yolk weight and yolk oil ratio were not significant (P>0.05). Grain common bean by-product do not make negative effect on general performance of laying hens, survival rate, egg traits. According to the findings of this study, it is recommended that raw and autoclaved Phaseolus vulgaris L. can be used in layer hen diets up to 30%.