Passive design guideline for hot humid climate in Libya: Lessons from past, visions for future
Libya'da sıcak nemli iklim için pasif tasarım kılavuzu: Geçmeden dersler, geleceğe bakış
- Tez No: 546473
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSU ULUKAVAK HARPUTLUGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Günümüzde Libya'daki çağdaş konutlar, yüksek enerji tüketimi ve sosyal ihtiyaçların karşılanmasındaki sorunlardan olumsuz şekilde etkilenmiştir. Bu nedenle bu çalışma, sıcak nemli bölgelerde pasif konutların sürdürülebilir tasarımına rehberlik eden çözümler üreterek çağdaş konut sorunlarının çözülmesini amaçlamaktadır. Bu çalışmanın metodolojisi, geleneksel ve çağdaş konutlarda yaşayan insanların kimlik problemlerini ve gelecek ihtiyaçlarını soruşturan bir anketi içermektedir. İkinci olarak ise geleneksel ve çağdaş konutlar olmak üzer iki tip konutta da yaşama deneyimi olan insanların çağdaş konut ihtiyaçları üzerine bir örnekleme çalışması yapılmaktadır. Bu çalışmanın sonucunun önemi, önceki çalışmalarda araştırılmayan sıcak nemli bölgedeki pasif konutlar için sürdürülebilir rehberler bilgisine katkıda bulunmasıdır.
Özet (Çeviri)
Nowadays contemporary housing in Libya has suffered from problematic issues of high energy consumption and lack of meeting social needs. Therefore this study aims to solve the problems of Contemporary housing by set solutions as guideline for sustainable design of passive housing in hot humid region. The methodology of this study depended on ; first questionnaire that have given to people who have living in contemporary and traditional housing in terms of identify their problem and future needs , second case study on contemporary housing for people who has experience of living in two kinds of housing: traditional and contemporary housing . The significance of the result of this study will add to the knowledge sustainable guidelines for passive housing in hot humid region which did not found in previous studies.