The effect of political conflicts and war on meaning and use of public squares: Derna example, Libya
Siyasal çatışmalar ve kamu karaklarının anlamı ve kullanılması üzerine etkisi: Derna örneği, Libya
  1. Tez No: 546474
  2. Yazar: NIDAL FATHI IBRAHIM AGFIAR
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. ÇİĞDEM GÖKHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Kentsel kamusal alanlarda sosyal yaşam hayati bir rol oynar; birçok çalışma bu rolü başarılı toplanma mekanları tasarlanmasında ana etki olarak değerlendirmiştir. Bu rol, sosyal kültür değerini, insanların ihtiyaçlarını ve yerel toplumun kimliğini içerir. Dolayısıyla bu çalışma, kentsel kamusal alan probleminin analizinde, ilk olarak toplumun çağdaş kamusal alanı tasarlamadaki rolünü kaybetmesiyle birlikte, tasarım sürecindeki en büyük etki olarak toplumsal değişimin de görmezden gelinmesinin incelenmesini amaçlamaktadır. Dahası, Libya iç savaşı durumunda, savaşın Libya kentlerinde kamusal alan ve toplum üzerindeki etkisinin ne olduğu tartışılacaktır. Sosyal değişimin bu faktörleri ve savaş durumları tasarım sürecinin geleceğinde dikkate alınmalıdır. Yöntem, Libya şehirlerindeki örnek olay incelemesine dayanacaktır ve Derna şehri bu yaklaşımlara örnek olacaktır, bu nedenle bu çalışmanın bulguları“Toplumsal değişimin ve savaş durumunun ışığında kamusal alanın geleceği nedir?”sorusuna cevap verecektir. Bu yaklaşım toplumu ve kamusal alanını etkileyen savaş durumunu analiz edecektir. Bu nedenle, bu çalışma yerel mimarlara ve şehir plancılarına yerel tasarım sürecinin geleceğini geliştirme konusunda yardımcı olmaktadır. Bu çalışmanın önemi, iç savaşın zorlukları sırasında insanları, mekanları ve yapılı çevreyi etkileyen tüm faktörlerin içeriğini kapsamlı bir yaklaşımla ele almasıdır.
Özet (Çeviri)
Social life plays a vital role in the urban public spaces; many studies have considered this role as the major influence in designing successful gathering space. This role includes social –culture value, people needs, and identity of the local society. So, this study aims analysis the problem of urban public space in the case of; first losing the role of society in designing the contemporary public space, as well as ignore the social change as the major influence in design process, Second in the event of the Libyan civil war, what the influence of the war on public space in Libyan cities and on the society. These factors of social changing and the event of the war must be taking into account in the future of design process. The method will be relying on the case study in Libyan cities, and the Derna city will be our example for this approaches, so the finding of this study will answer the question of“What are the future of public space in the light of social changing and the event of the war?”this approach will analysis the situation of war which influence the society and their public space. So this study helps local architects and city planners to develop the future of local design process. The important of the study due to it is a comprehensive approach which contents all factors have impacted people, spaces and built environment during the hard event of the civil war.