Tarım arazisindeki fidanların gelişim takibi için mobil uygulama tasarımı ve geliştirilmesi
Design and development of a mobile application for growth monitoring of plants over farmland
- Tez No: 546572
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Tarımsal faaliyetler için insan gücünün ve geleneksel tarım aletlerinin kullanımı gün geçtikçe azalmaktadır. Nüfus artışına bağlı olarak tarımsal üretimdeki verimliliğin arttırılmasına yönelik çalışmalara ihtiyaç doğmaktadır. Büyük meyve bahçelerindeki her bir ürün için kullanılan yöntemlerin yönetimi ve ürün bilgilerinin toplanması çiftçiler için oldukça karmaşık işlerdir. Ağaçlarda görülen hastalıklarla vaktinde mücadele edilmesi ve meyveye zarar vermeden arındırılması verimlilik için büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında, tarım arazisindeki dikili fidanların gelişim takibi amaçlı mobil uygulama geliştirilmiştir. Manisa'nın Kula ilçesindeki 350 bin hektarlık araziye ekilmiş olan ceviz fidanları baz alınarak, her bir fidan için geometrik noktalara karşılık gelecek şekilde NCZ dosya sisteminde oluşturulmuş mekânsal veri kaydedilmiştir. Mekansal veri Mapcad programı kullanılarak Android cihazda çizilmiş, ikinci bir veritabanı ile tarımsal veriler tutularak ilişkilendirmesi yapılmıştır. Tarımsal veriler ağaç yaşı, ağırlığı, günlük gördüğü işlemler, hastalık ve eksiklikleri gibi veriler olarak tanımlanmıştır. Tarım bölgesinde gezen çiftçinin bakım yaptığı her ağaç sistemde noktasal veri olarak kaydedilmiştir. İlk kaydetme hassas dahili GPS'i olan Android işletim sisteme sahip cihazlar ile yapılmıştır. Bu cihaz ile ağaç sorgusu ve veri girişi yapılırken GPS konumu ile en yakındaki ağaç bulunarak değişiklikler sisteme aktarılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The use of manpower and traditional agricultural equipment for agricultural activities is decreasing by the day. Due to population growth, there is a need for studies to increase the efficiency in agricultural production. For each product in large orchards, the management of methods applied and collecting information about the product are quite complex tasks for farmers. It is of great importance for the efficiency of the products that the diseases observed in trees is treated in time and removed without any damage to the products. In this thesis study, a mobile application for the monitoring of the development of planted seedlings over agricultural land was developed. Based on the walnut seedlings planted on 350 thousand hectares of farmland in Kula district of Manisa, for each seedling, spatial data that is created in the NCZ file system and corresponding to their geometric points were recorded. Spatial data was drawn on the Android device using Mapcad program and the association of the agricultural data with a second database was made. Agricultural data are classified as tree age, weight, daily operations, diseases and deficiencies. Every tree that is cared by the farmer looking round over the agricultural land is recorded as point data in the system. The first recording was made with devices that have Android operating system with sensitive internal GPS. With this device, when the tree query and data entry are made, the GPS location and the nearest tree can be found and the changes can be transferred to the system.