Aksaray kocaş tarım işletmesi topraklarının fiziksel ve kimyasal özellikleri
Physical and chemical properties of aksaray kocaş agricultural enterprise soils
  1. Tez No: 961927
  2. Yazar: ÖMER SAYIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tarımsal üretimin sürdürülebilirliği, büyük ölçüde toprakların fiziksel ve kimyasal özelliklerine bağlıdır. Toprak, yalnızca bir üretim ortamı olmanın ötesinde; su tutma kapasitesi, havalanabilirlik, besin elementlerinin mevcudiyeti ve biyolojik aktiviteler gibi unsurlar doğrultusunda, bitkisel üretim süreçlerini doğrudan etkileyen karmaşık ve dinamik bir sistem olarak ele alınmalıdır. Bu açıdan çalışma, Aksaray ili Yeşilova Beldesi'nde bulunan Koçaş Tarım İşletmeleri'ne ait yaklaşık 25000 dekarlık tarım arazisinde yürütülmüştür. Araştırmanın amacı, işletmenin mevcut toprakların fiziksel ve kimyasal özellikleri tespiti ve bu özelliklerin tarımsal üretime etkilerini analiz edilerek, elde edilen veriler doğrultusunda toprakların verimlilik durumu değerlendirilmiştir. Araştırmada bu arazi üzerinde alanı temsil eden 73 örnekleme noktasından 0–20 cm derinlikten alınan yüzey toprak örneklerinde fiziksel ve kimyasal analizler gerçekleştirilmiştir. Analizler kapsamında tekstür, zerre yoğunluğu, hacim ağırlığı, porozite, tarla kapasitesi, solma noktası, faydalı su miktarı, agregat stabilitesi, kırılma değeri, dispersiyon oranı, plastik limit, likit limit, büzülme sınırı, EC, pH, kireç, organik madde, değişebilir katyonlar ve suda çözülebilir katyonlar incelenmiştir. Ayrıca kil oranı, boekel oranı ve strüktür stabilite indeksi gibi türetilmiş parametreler de hesaplanmıştır.Toprak örneklerinin kil içeriği %10.2–41.6, silt içeriği %4–41, kum içeriği %42.4–70.4, zerre yoğunluğu 2.2–2.7 g cm-3, hacim ağırlığı 1.31–1.55 g cm-3, porozite %35–50.5, tarla kapasitesi %20.76–36.23, solma noktası %5.5–19, faydalı su %4.6–23.5, agregat stabilitesi %16.4–74.7, dispersiyon oranı %13.7–58, plastik limit %14.6–40.3, likit limit %36–77, pH 7.7–8.9, EC 236–2575 μS cm-1, kireç %6.6–22.2 ve organik madde %1.03–2.97 aralığında değişmiştir. Korelasyon analizleri sonucunda; agregat stabilitesi ile silt, kil, dispersiyon oranı, plastik limit, likit limit, kil oranı, Boekel oranı ve strüktür stabilite indeksi arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, işletme arazisindeki toprakların heterojen özellikler taşıdığını ve bazı alanlarda fiziksel bozulma belirtilerinin bulunduğunu ortaya koymuştur. Bu durum, tarımsal üretim planlamasında toprak yönetimi stratejilerinin yerel özellikler dikkate alınarak geliştirilmesinin önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The sustainability of agricultural production largely depends on the physical and chemical properties of soils. Soil is not merely a production medium; it should be considered a complex and dynamic system that directly affects crop production processes through factors such as water holding capacity, aeration, availability of nutrient elements, and biological activity. In this context, the study was conducted on approximately 25,000 decares of agricultural land belonging to Koçaş Agricultural Enterprises, located in the Yeşilova Town of Aksaray Province. The aim of the research was to determine the physical and chemical properties of the soils in the enterprise, to analyze their effects on agricultural production, and to evaluate soil fertility based on the obtained data. In the study, physical and chemical analyses were performed on surface soil samples taken from a depth of 0–20 cm at 73 sampling points representing the area. The analyses included texture, particle density, bulk density, porosity, field capacity, wilting point, available water content, aggregate stability, breaking value, dispersion ratio, plastic limit, liquid limit, shrinkage limit, EC, pH, lime, organic matter, exchangeable cations, and water-soluble cations. Additionally, derived parameters such as clay ratio, Boekel ratio, and structure stability index were also calculated. The clay content of the soil samples ranged from 10.2% to 41.6%, silt content from 4% to 41%, sand content from 42.4% to 70.4%, particle density from 2.2 to 2.7 g cm⁻³, bulk density from 1.31 to 1.55 g cm⁻³, porosity from 35% to 50.5%, field capacity from 20.76% to 36.23%, wilting point from 5.5% to 19%, available water from 4.6% to 23.5%, aggregate stability from 16.4% to 74.7%, dispersion ratio from 13.7% to 58%, plastic limit from 14.6% to 40.3%, liquid limit from 36% to 77%, pH from 7.7 to 8.9, EC from 236 to 2575 μS cm⁻¹, lime content from 6.6% to 22.2%, and organic matter from 1.03% to 2.97%. As a result of the correlation analyses, significant relationships were found between aggregate stability and silt, clay, dispersion ratio, plastic limit, liquid limit, clay ratio, Boekel ratio, and structure stability index. The results revealed that the soils in the enterprise's land have heterogeneous properties and that signs of physical degradation are present in some areas. This highlights the importance of developing soil management strategies that take local characteristics into account when planning agricultural production.