Hanefilerde senedi örf olan istihsan
İstihsan which it's sanad is urf in the Hanafis
  1. Tez No: 546623
  2. Yazar: İBRAHİM DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DİRİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma, Hanefilerle özdeşleşen istihsan metoduna gerekçe olan nass, icma, kıyas, zaruret, örf, maslahat vb. konulara değinmektedir. Konu bununla birlikte senedi örf olan istihsanlar üzerinde yoğunlaşmaktadır. Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için istihsan ile alakalı olan kıyas ve örf kavramları da ayrıca örneklerle açıklanmıştır. Çalışma; giriş, iki bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş kısmında araştırmanın konusu, yöntemi ve araştırma nedenine değinilmekte, birinci bölümde ise istihsan ve kıyas hakkında genel bilgiler, istihsanın terimleşme süreci, istihsanı kabul ve reddedenlerin görüşleri ele alınmaktadır. İkinci bölüm, tezin ana bölümünü oluşturmaktadır. Bu bölümde istihsanın senedini oluşturan örf hakkında genel bilgiler verilmekte daha sonra senedi örf olan istihsan örnekleri konularına göre tasnif edilerek sunulmaktadır. Sonuç kısmında ise, tezde işlenen konunun bir değerlendirmesi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This research addresses issues such as nass, ijma, Qıyas, obligation, urf, maslaha which justificate of Istıhsan methodology which identificate with the Hanafis. The subject, however, concentrates on Istıhsans that it's sanad is urf. In order to understand the subject better, the concepts of Qıyas and Urf related to the Istıhsan are also explained with examples. Work; It consists of two sections and a conclusion. In the introduction, the subject of the study, the method and the reason for the research are mentioned. In the first section, general information about Istıhsan and Qıyas, conceptualisation process of the Istıhsan and the views of those who accept and reject the Istıhsan are discussed. The second part is the main part of the thesis. In this section, general information about the Urf forming the sanad of the Istıhsan is given and then the examples of Istıhsan are classified according to their subjects and offered that their sanad is Urf. The conclusion part is including an evaluation of the subject that is presented in the thesis.