Adsorban olarak kullanılacak nanoparçacık sentezi
Synthesis of the nanoparticles to be used as an adsorbent
- Tez No: 546693
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELÇİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Su kirliliği problemi sanayinin hızlı genişlemesi ile artmaktadır. Endüstriler erişebilir tatlı suyun çoğunluğunu kullanmakta ve bu nedenle büyük miktarda atık su üretmekle birlikte temiz suya olan talep artmaktadır. Sanayi atık suyu boya, pestisitler, organik kimyasallar ve yüzey aktif maddeleri gibi su yaşamını ve döngüsünü tehdit eden toksit maddeler içermektedir. Nano teknolojideki gelişmeler bu sorunun bir kısmına çözüm getirmekle birlikte bu problemler nano partiküller kullanılarak azaltılmaktadır. İçi boş malzemeler genellikle düşük yoğunluklu, geniş yüzey alanı, yüzey geçirgenliği ve içi boş yapısı gibi diğer katı malzemelerden farklı olan özellikleri sayesinde bilimsel ve teknolojik açıdan cazip hale gelmektedir. Bu nedenlerle bu çalışmada tekstil boyar maddesi olan Reaktif Mavi 19'un sulu çözeltilerden giderilmesi için titanyum kaplı içi boş nano silikanın potansiyel kullanımının araştırılması amaçlanmıştır. pH, sıcaklık ve adsorban miktarının adsorpsiyon prosesine olan etkileri ve adsorpsiyon izoterm ve kinetik modelleri incelenmiştir. Sonuç olarak, elde edilen deneysel verilerin değerlendirilmesinden sonra sentezlenen nano parçacığın reaktif mavi 19 giderme yüzdesi, pH 2, 150 mg adsorban miktarı ve 45°C sıcaklıkta %98.72 olarak bulunmuştur. Ayrıca maksimum adsorpsiyon kapasitesi (Qm) 142.86 mg/g olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The problem of water pollution increases with the fast-growing of the industry. Industries use majority of the accessible fresh water therefore they produce a large amount of waste water and the clean water demand is increasing. Industrial wastewater includes toxic substances that threaten aquatic life and water cycle, such as dye, pesticides, organic chemicals and surface active agents. Nanotechnological developments are solving some of these problems, also using nanoparticles reduce these problems. Hollow materials are becoming attractive for scientific and technological areas because of their specialities such as low density, large surface, surface permeability and hollow structure are different than the other solid materials. Due to these reasons, purpose of this study is to investigate the potential use of titanium coated hollow nano silica for removing textile dye reactive blue 19 from aqueous solutions. The effects of pH, temperature and amount of adsorbent on the adsorption process, adsorption isotherm and adsorption kinetic models were investigated. As a result, after the evaluation of the experimental data obtained the removal of reactive blue 19 onto the synthesized nanoparticle was found to be 98.72% in the term of pH 2, 150 mg of adsorbent and 45° C. The maximum adsorption capacity (Qm) was calculated as 142.86 mg / g.