Hasat sonrası farklı renklerde LED ışık uygulamalarının depolama süresince çilek (Fragaria x Ananassa Dush.)meyvelerinin antosiyanin, renk ve diğer kalite bileşenlerine etkisi
The effect of postharvest LED lighting treatments at different wavelength on anthocyanin, color and other quality components of strawberry fruits (Fragaria x Ananassa Dush.) during storage
  1. Tez No: 546699
  2. Yazar: ONUR YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REZZAN KASIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Yetiştirme ve Islahı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yapılan bu tez çalışmasında: farklı renkte LED uygulamaların çileğin biyokimyasal bileşimi ile hasat sonrası kalitesi ve muhafaza süresine etkileri incelenmiştir. Bu amaçla çilekler, 0oC ve 5oC olmak üzere iki farklı sıcaklıkta ve %85-90 oransal nem şartlarında, 10 gün süreyle depolanmıştır. Depolama sırasında çilekler sürekli olarak mavi, kırmızı ve ultraviyole-A (UVA) LED ile aydınlatılmış veya bir saat süreyle ultraviyole-A LED aydınlatma uygulandıktan sonra karanlıkta (UVAS) ve yalnızca karanlık ortamda tutulmuştur. Araştırmada, deneme başlangıcında ve 2 günlük aralıklarla alınan örneklerde; toplam antosiyanin miktarı (mg/kg TA), renk ölçümleri (L*, a*, b*, hue açısı, kırmızılık indeksi), suda çözünür toplam kurumadde (SÇKM) miktarı, fruktoz, glikoz ve toplam şeker miktarı (%), titrasyon asitliği (%), meyve eti sertliği (N) ve ağırlık kaybı (%) ölçüm ve analizleri yapılmıştır. Çalışmada 0oC depolanan çileklerde, antosiyanin miktarının ve kırmızılık rengin korunması ile fruktoz miktarının arttırılması açısından mavi LED uygulamasının etkili olduğu bulunmuştur. Bununla birlikte kırmızı LED uygulanan çilek meyvelerinin L* , b* ve ho renk değerleri ve glikoz miktarı kontrole göre yüksek bulunurken, kırmızı LED ışığın titrasyon asitliği ve SÇKM miktarını korunmasında da etkili olduğu belirlenmiştir. Ayrıca çilek meyvelerinin toplam şeker miktarının arttırılmasında, meyve eti sertliğinin korunmasında ve ağırlık kaybının azaltılmasında ise UVAS uygulamasının öne çıktığı saptanmıştır. Araştırmada 5°C'de depolanan çileklerde kırmızı LED ışığın antosiyanin miktarının arttırılması, meyve eti sertliğinin korunması, ağırlık kaybının azaltılması ve SÇKM miktarının arttırılması açısından oldukça etkili olduğu bulunmuştur. Ayrıca L* a* b* renk değeri için UVA ve hue açısı ve kırmızılık indeksi açısından ise UVAS uygulamaların daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Buna karşılık yapılan LED ışık uygulamalarının fruktoz, glikoz ve toplam şeker üzerinde önemli etki göstermediği ve titrasyon asitliğini azalttığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the effects of different color LED applications on the postharvest quality in the cold storage condition and biochemical composition of the strawberry were investigated. For this purpose, strawberries were stored at two different temperatures, 0oC and 5oC for 10 days at 85-90% relative humidity conditions. During storage, strawberries were continuously illuminated with blue, red or ultraviolet-A (UVA) LEDs, or kept in the dark (UVAS) after applying ultraviolet-A LED illumination for one hour, and only stored in the dark environment (control). In the study, in samples taken at the beginning of the trial and at 2-day intervals; the measurement and analysis such as total anthocyanin content (mg / kg TA), color measurements (L *, a *, b *, hue angle, redness index), total soluble solids (TSS), fructose, glucose and total amount of sugar (%), titratable acidity (%), fruit firmness (N) and weight loss (%) were done. In the study, it was found that the application of blue LED was effective in retained the amount of anthocyanin and red color together with increasing fructose content of strawberries stored in 0oC. However, L *, b * and ho color values and glucose content of strawberry fruits treated with red LED were found to be higher than control, while red LED light was found to be effective in maintaining titratable acidity and TSS. In addition, it was found that UVAS application was the most important treatment in increasing the total sugar content of the strawberry fruits, preserving the hardness of the fruit and reducing the weight loss. In the study, it was found that the red LED light in strawberries stored at 5 ° C was highly effective in increasing the amount of anthocyanin, preserving the hardness of the fruit, reducing the weight loss and increasing the amount of TSS. In addition, UVA application for L * a * b * color value and UVAS applications in terms of hue angle and redness index were found to be more effective. In contrast, LED light applications were found to have no significant effect on fructose, glucose and total sugar, and it decreased titratable acidity