Gençlerin kimlik oluşumunda dijital kültürün etkisinin araştırılması: Selçuklu örneği
The investigation of the effect of dijital culture on the identity of young people: Selçuklu example
  1. Tez No: 546839
  2. Yazar: AHMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ALTUNSU SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
İnsanın yaşamsal dönemlerinden birisi de ergenlik dönemidir. Gençlik çağı olarak bilinir. Bu dönemin en önemli özelliğini kimlik kazanımı oluşturur. Bireyler kişisel ve sosyal kimliklerini kazanırlar. Bireyler sosyal kimliğini içinde yaşadığı kültürün etkisiyle tanımlar. Kültür insan yaşamını etkileyen en önemli sosyal baskı ve sosyal kimlik sağlayıcıdır. Günümüzde değişime bağlı, medya ve teknolojik yeniliklerle oluşan dijital kültürün varlığını görmekteyiz. Dijital kültür kendine ait özellikleri olan, popülerliğini gün geçtikçe artıran bir ortamdır. Kendine ait dijital dil oluşturmuştur. Toplumsal yapıyı etkilediği gibi gençleri de etkilemektedir. Gençlerin bireysel ve sosyal kimliklerini kazanmalarında, sosyal medya araçları ve sosyal ağlar önemli bir konumdadır. Gençlerin dijital kimlik sahibi olmalarını sağlamaktadır. Bunu yaparken de popülerliğini; taleplere, ihtiyaçlara göre şekillenen bir yapıda olmasına bağlıdır. Kültürün baskıcı unsurlarını kırarak bireylere özgürlüğü yaşıyormuş gibi yaptırarak etkisi altına almaktadır. Sanal dünyanın cazibesine kapılan gençlerin bu durumdan nasıl etkilendiklerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
One of human's vital perioods is the period of adolessence. It is known as the age of youth The most important feature of this period is the acquisition of identity. Individuals acquire their personal and social identities. Identfy the social identity with the influence of the cultıre in wich individuals live. Nowadays, we see Dijital Culture as a result of change and media and technological innovations. Dijital culture has it's own dijital language. It affects youth as well as affeting social structure. To gain individual and social identity of young people, social media tools and social networksa re in important position. It enables young people to have a dijital identity. In doing so, the popularity and demands, depends on a structure that is shaped according to the needs. By breaking the oppressive elements of culture, it takes the individuals under the infuluence of having the freedom as if they were living. It reveals how young people who are attracted to the virtual World are affected by situation.