Belediyelerin çevre politikasına yönelik halkın algısı: Karabük örneği
Public perception of municipalities' environmental policy: The case of Karabük
  1. Tez No: 546980
  2. Yazar: METİN YAPICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Sanayileşme, hızlı nüfus artışı ve kentleşme nedeniyle çevre sorunları gün geçtikçe artmaktadır. Artan çevre sorunlarının küresel bir nitelik kazanması; temelde bu sorunların yerel düzeyde daha yoğun bir biçimde yaşanıyor olmasından kaynaklanmaktadır. Çevre sorunlarını gerçekleşmeden önlemek ve var olan sorunları çözmek amacıyla gerek uluslararası gerekse ulusal ve yerel düzeyde çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Ülkelerin ulusal çevre politikalarının yerel boyuttaki en önemli uygulayıcıları belediyelerdir. Belediyeler, yasaların ve yönetmeliklerin kendilerine verdiği görev ve sorumluluklar çerçevesinde çevreyi koruma ve geliştirmeye yönelik faaliyetler yürütmektedirler. Dolayısıyla belediyelerin yürütmüş oldukları çevre faaliyetlerinin hangi düzeyde gerçekleştirildiğinin bilinmesi büyük önem taşımaktadır. Bu önemden hareketle; demir çelik sektörü ile ünlü olan Karabük ilinde belediyenin yürüttüğü çevre politikalarına yönelik halkın algısını belirlemek amacıyla bir alan çalışması gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler SPSS istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Analizler sonucunda; Karabük Belediyesi'nin, halkın çevreyle ilgili şikâyetlerini dinlediği ve çözüm bulmaya çalıştığı (X=3,50), çevre sorunlarına karşı halkı bilinçlendirmeye yönelik hizmetlerinin (X=3,62), mevcut park ve yeşil alan sayısının (X=3,60), park ve yeşil alanlarla ilgili hizmetlerinin (koruma, bakım ve yenileme) (X=3,42), cadde ve sokakların temizliği ile ilgili hizmetlerinin (yıkama ve süpürme) (X=3,71), geri dönüştürülebilir atıklar (pil, cam vb.) ile ilgili çalışmaların (X=3,49), geri dönüşüm atık kafeslerinin sayısının (X=3,57) yeterli olduğu ortaya çıkmıştır. Karabük Belediyesinin katı atıklarla ilgili hizmetlerinin (X=3,45), mahallelerde çöp konteynerlerinin (X=3,45) sayısının da yeterli olduğu düşünülmektedir. Katı atıkları toplama işini yürüten personelin (X=3,67) ve lisanslı firmaların geri dönüştürülebilir atıkları toplayan personelin (X=3,62) sayılarının yeterli olmasının yanında katı atık toplama araçlarının belirlenmiş saatlerde toplama noktalarına zamanında geldiği (X=3,43) ifade edilmiştir. Ayrıca çevre sorunları, Karabük Belediyesi hizmet yeterliliği ile ilgili algının ve geliştirilen önerilere katılımın demografik özellikler açısından farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Environmental problems are increasing day by day due to industrialization, rapid population growth and urbanization. The fact that increasing environmental problems have a global character is mainly due to the fact that these problems are experienced more intensively at the local level. In order to prevent environmental problems before they occur and solve the existing problems, various studies are carried out at the international, national and local level. The most important practitioners of the national environmental policies of the countries are the municipalities. Municipalities carry out activities to protect and develop the environment within the framework of the duties and responsibilities given to them by laws and regulations. Therefore, it is important to know the level of environmental activities carried out by the municipalities. Based on this importance; In Karabük province, which is famous for the iron and steel industry, a field study was conducted in order to determine the perception of the public towards the environmental policies carried out by the municipality. The data were analyzed by SPSS statistical package program. As a result of the analysis; The Karabük Municipality's services on listening to public complaints about the environment and trying to find solutions (X=3,50), raising awareness of the public against environmental problems (X=3,62), the number of existing park and green areas (X=3,60), services on parks and green areas (protection, maintenance and renovation) (X=3,42), services about cleaning of the streets (washing and sweeping) (X=3,71), the works on recyclable wastes (batteries, glass, etc.) (X=3,49) and the number of recyclable waste cages (X=3,57) appeared to be sufficient. It is also considered that Karabük Municipality's services related to solid waste (X=3,45) and the number of garbage containers in the neighborhoods (X=3,45) are adequate. It was stated that the number of personnel collecting the solid wastes and licensed firms' personnel collecting the recyclable were sufficient, and that the solid waste collection vehicles arrived at the collection points in time at the specified hours. In addition, it was determined that the perception on environmental problems, municipal service adequacy and recommendations differed in terms of demographic characteristics.