891 konut ve 3 adet ticaret merkezi şantiyesinin iş sağlığı ve güvenliği yönünden analizi
Occupational health and safety analysis for the site of 891 residential buildings and 3 trade centers
- Tez No: 546993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM DİNÇKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
İş sağlığı ve güvenliği alanında yapılan çalışmalar, şantiyelerde yaşanan iş kazalarının yüksek oranına dikkat çekmektedir. Şantiyede yaşanan iş kazalarının yüksek oranı, bu kazalara neden olan faktörlerin araştırılmasını; bu araştırma sonucuna dayalı olarak iş kazalarını önleyici çözüm önerilerinin sunulmasını gerektirmektedir. Literatürde bu konuyla ilgili yapılan çalışmaların azlığı dikkat çekicidir. Bu sınırlılığa dayalı olarak, bu çalışmada Ankara ilinde yer alan 891 konut ve 3 adet ticaret merkezi şantiyesinde kazaya sebep olan faktörlerin tespitinin yapılması bu çalışmanın konusu olarak ele alınmıştır. Proje kapsamında örneklem olarak belirlenen 27 adet blokta ve 3 adet ticaret merkezinde 1 yıl boyunca incelemede bulunulmuş ve gözlem yoluyla veriler toplanmıştır. Kazaya sebep olabilecek risk faktörleri tespit edilerek literatüre dayalı olarak açıklanmış ve çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The studies carried out in the field of occupational health and safety highlight the high rate of work-related accidents that occur in worksites. The high rate of work-related accidents requires to investigate potential risk factors associated with work-related accidents and workers' perception of these risk factors. This investigation further requires development of work-related accident prevention strategies on the basis of the research evidence. There are limited number of researches on this subject. On the basis of this limitation, 891 residential buildings and the constructions of three trade centres' in Ankara have been selected in terms of identifying potential risk factors associated with work-related accidents one year length fieldwork was conducted to gather the data through observation. According to these data risk factors and solution proposals were also presented.