Uluslararası ticaret, Türkiye İran ilişkileri ve taşımacılık
International trade, Iran, Turkey, transportation
  1. Tez No: 547004
  2. Yazar: BÜNYAMİN USTA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMİT VANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ulaşım, Uluslararası İlişkiler, Economics, Transportation, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Teknoloji her geçen gün ilerlemektedir. Gelişen ve değişen teknolojiye ayak uydurmak güç hale gelmiştir. Değişen bu teknolojiye ayak uyduran ülke ekonomileri ayakta kalabilmektedir. Özellikle gelişen teknolojik faaliyetleri lojistik sektörüne uyarlayan devletler, ekonomide çığır açmaktadır. Ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda“Dünyada İlk On Ekonomi İçerisine Girme”planı olduğu bilinmektedir. Türkiye bu hedefe akıllı siyaset, planlı altyapı ve güçlü ticari ilişkilerle ulaşılabilecektir. İran ve Türkiye arasındaki ilişkiler çok eskiye dayanmaktadır. İran, ticari ilişkilerimizin güçlü olduğu sınır komşumuzdur. Aynı zamanda İran ile siyasi birlikteliğe, sosyal ilişkilere, kültürel alışverişlere ve ticari altyapıya sahibiz. İki ülke arasında özellikle enerji alanında anlaşmalar mevcuttur. Dış ticaretimizin önemli bölümünde söz sahibi olan İran ile ilişkilerimiz ilerleyen yıllarda da devam edecektir.
Özet (Çeviri)
Technology advances each passing day. It is getting hard to keep pace with developing and changing technology. Especially countries adapting that technology to logistic sector achieve a significant breakthrough in economy. Turkey is known to have plan to become one of top ten countries in economies in the World. She'll reach her goal only with smart policies, planned infrastructure and strong commercial relations. Relations between Iran and Turkey date back to very old times. Iran is a border neighbour with which Turkey has not only a strong commercial relations, but also political unıon, social relations, cultural exchanges and commercial infrastructure. Besides there are accords on energy sector between two countries. It is clear that relationship between Turkey and Iran which has a say in a huge part of foreign relations of Turkey is going to be continued.