Baş boyun kitlelerinde ultrason elastografi
Ultrasound elastography of the head and neck masses
- Tez No: 547019
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL YAĞCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çalışmamızın amacı B-mod US' de saptanan baş-boyun bölgesi lezyonlarının benign ve malign ayrımında Ultrason Elastografinin etkinliğini araştırmak ve benign-malign baş-boyun lezyonlarının shearwave elastografi değerlerini karşılaştırarak, bu lezyonların ayrımında eşik değer belirlemekti. Bu prospektif çalışmada baş boyun kitlesi nedeni ile US ünitesine refere edilen 22 kadın, 22 erkek hasta, ünitemizde yapılacak biyopsi işlemi öncesi değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılmak istemeyen (onam vermeyen), okur-yazar olmayan ve tarafımıza gönderilme sebebi tiroid kitlesi olan hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Her lezyona biyopsi öncesi strain elastografi ve shearwave elastografi yapılmıştır. Elastografi sonuçları ve lezyonların gri skala bulguları kaydedilmiştir. Ortalama elastografi skorları, shearwave elastografi değerleri ölçülmüştür. Ortalama elastografi skorları ve shearwave elastografi değerleri ile histopatolojik tanıları kıyaslanmıştır. Duyarlılık ve özgüllük hesaplandı. Benign ve malign gruplar arasında lezyonların eko yapısı ve lezyon sınırları, ortalama shearwave elastografi değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı. Ortalama shearwave elastografi değerleri benign ve malign lezyonlar için sırasıyla 44,2 kPa (min: 2,3 – max: 146,75 kPa) ve 96,6 kPa (min: 18,1 – max: 200,6 kPa) ölçülmüştür. Benign- malign ayrımında ortalama shearwave elastografi değeri için eşik değer 41,4 kPa (%88 sensitivite, %66 spesifite) bulundu. Sonuç olarak kantitatif elastografi benign ve malign lezyonların ayrımında katkı sağlayan, diğer yöntemleri tamamlayan, etkin bir görüntüleme yöntemidir. Bu açıdan shearwave elastografi yöntemi gri skala US'ye ek olarak kullanımının yaygınlaştırılması gerektiği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the effectiveness of ultrasound elastography in differentiating benign and malignant head and neck lesions that were detected by B-mode ultrasonography, to compare shearwave elastography values of benign and malignant lesions, and to determine cut- off values differentiating malignant lesions from benign ones. In this prospective study, 22 female and 22 male patients referred to the US unit because of head and neck mass were evaluated before biopsy performed in our unit. Patients who did not want to participate in the study (without consent), who were not literate and the ones who had thyroid lesions were excluded from the study.Before each biopsy, strain elastography and shearwave elastography were performed. Elastography results and gray scale findings of lesions were recorded.Mean elastography scores, shearwave elastography values were measured. Mean elastography scores and shearwave elastography values and histopathological diagnoses were compared. Sensitivity and specificity were calculated. A statistically significant difference was found between the benign and malignant groups in terms of echogenity, lesion margins and mean shearwave elastography. Mean shearwave elastography values were 44,2 kPa (min: 2,3 - max: 146,75 kPa) and 96,6 kPa (min: 18,1 - max: 200,6 kPa) for benign and malignant lesions, respectively. The mean shearwave elastography value was 41.4 kPa (88%sensitivity, 66%specificity) for benign-malignant differentiation. As a result, quantitative elastography is an effective imaging modality that contributes to the differentiation of benign and malignant lesions. In this respect, we believe that the use of shearwave elastography method in addition to gray scale US should be expanded.