Yumurtalık fayının kuvaterner aktivitesinin paleosismolojik yöntemler ile araştırılması
Paleoseismological investigation of quaternary activity of the Yumurtalik fault
- Tez No: 547067
- Danışmanlar: PROF. DR. ULVİ CAN ÜNLÜGENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Doğu Anadolu Fayı (DAF)'nın güneybatı uzantısının bir parçası olan Yumurtalık Fayı İskenderun Körfezi'nin hemen kuzeyinden geçmektedir. Bu çalışma kapsamında Yumurtalık Fayı'nın deprem üretme potansiyelinin belirlenmesi amacıyla bölgenin tarih öncesi, tarihsel ve aletsel dönem deprem aktivitesi araştırılmıştır. Yumurtalık Fayı'nın geçtiği zonda bulunan bölge 1. derece deprem potansiyeline sahip alanlardandır. Yumurtalık Fayı'nın deprem üretme potansiyelinin belirlenmesi, bulunduğu bölgenin tarım, sanayi ve yerleşimin yoğun olduğu bir bölgede yer alması nedeniyle de çok önemlidir. Ayrıca DAF'ın Akdeniz'e uzandığı güneybatı kesimini oluşturmasından dolayı Doğu Anadolu Fayı'nın depremselliğinin belirlenmesine de önemli katkılar sağlamaktadır. Yumurtalık Fayı'nın doğu ve batı parçası üzerinde birer adet olmak üzere toplamda iki adet paleosismolojik hendek kazısı gerçekleştirilmiş ve hendeklerden elde edilen veriler ile fay üzerinde yüzey yırtılması ile sonuçlanmış en az üç adet deprem tespit edilmiştir. Bu depremlerden sonuncusunun tarihsel dönemde Yumurtalık Fayı yakın çevresinde meydana gelmiş olan; M.S. 290, M.S. 517 ve M.S. 524 depremleri ile ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Aletsel dönem deprem kayıtları incelendiğinde, Yumurtalık Fayı ve çevresinde büyüklüğü M=4 ve üzerinde birçok depremin meydana geldiği rapor edilmektedir. Fayın uzunluğu ve karakteri gibi fay parametreleri kullanılarak, Yumurtalık Fayı üzerinde meydana gelebilecek en büyük depremin büyüklüğünün 6,9 olması beklenmektedir. Yumurtalık Fayı'nın Holosen aktivitesi net olarak ortaya konulmuş ve çalışılan bölgenin neotektonik süreçlerini karşılayan bir mekanizmada çalıştığı görülmüştür. Bu çalışma Yumurtalık Fayı'nın geçtiği alanlardaki deprem tehlikesinin değerlendirilmesine yönelik çalışmalara önemli katkılar sağlayacak niteliktedir
Özet (Çeviri)
Yumurtalık Fault, which is a part of the southwestern extension of the East Anatolian Fault (EAF), passes through the north of the Gulf of İskenderun. In this study, prehistoric, historical and instrumental seismic activity of the region has been investigated in order to determine the earthquake potential of the Yumurtalık Fault. The region in the zone where the Yumurtalık Fault crosses is one of the areas with 1st degree earthquake potential. The determination of the potential of the earthquakes of the Yumurtalık Fault is important because the region is very important in terms of industry, agriculture and settlement. In addition, it has made significant contributions to the determination of the seismicity of the Eastern Anatolian Fault since it forms the southwestern part of the Mediterranean. A total of two paleoseismic trenches were excavated on the eastern and western part of the Yumurtalık Fault. The data obtained from these trenches revealed at least three earthquakes resulting in surface rupture of the fault. The last one of these earthquakes has occurred in the close vicinity of the Yumurtalık Fault; A.C. 290, A.C. 517 and A.C. 524 earthquakes. When the seismic records of the earthquake are examined, several earthquakes of M = 4 and above are reported. Using the fault parameters such as the length and character of the fault, it is expected that the greatest earthquake that can occur on the Yumurtalık Fault is 6,9. The Holocene activity of the Yumurtalık fault is clearly defined and it has been observed that it works in a mechanism meeting the neotectonic processes of the region. This study will contribute to the evaluation of the earthquake hazard in the areas where the Yumurtalık Fault crosses.